Akcja Rzuć Palenie – Rzuciłam, bo przykleiłam

Problem uzależnienia od tytoniu dotyczy w Polsce prawie co czwartej kobiety i co trzeciego mężczyzny. Przeciętny palacz wydaje rocznie około 1.800 zł na papierosy, których wypala w tym samym czasie średnio niemal 3,5 tys. Największą stratą jest jednak życie. Uzależnione od tytoniu kobiety żyją ok. 7,5 lat krócej od tych, które nigdy nie paliły. Palący mężczyźni tracą średnio 9 lat życia.

Choroba wieńcowa, rak płuc, astma oskrzelowa, udar mózgu – o tych skutkach palenia wie każdy. Papierosy jednak wpływają równie niekorzystnie na nasz wygląd.

Dermatolodzy alarmują: pękające naczynka, trwałe zaczerwienienia i przedwczesne zmarszczki to tylko niektóre skutki palenia tytoniu. Nasza kondycja fizyczna też nie jest najlepsza: skrócony oddech przy wchodzeniu po schodach, zadyszka, gdy podbiegamy do autobusu…

Zapalając  papierosa w obecności najbliższych musimy być świadomi, że bierne palenie niesie ze sobą równie szkodliwe skutki. Podrażnia nos, gardło i płuca. Powoduje bóle i zawroty głowy, a po pewnym czasie obniża koncentrację. W dłuższej perspektywie bierne palenie może być także przyczyną nieżytu oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej. Na papierosowy dym narażone są szczególnie kobiety w ciąży. Nikotyna wpływa bowiem bezpośrednio na przyspieszenie akcji serca i częstotliwość oddychania dziecka. Palący rodzice, którzy śpią ze swoimi pociechami, zwiększają u nich ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Płuca najmłodszych są mniejsze i delikatniejsze od płuc dorosłych, dlatego są wrażliwsze na działanie tytoniowego dymu. Im więcej papierosów pali się w domu, tym większe zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Oprócz fizycznych szkód, bierne palenie wpływa u dzieci na pogorszenie wielu zdolności umysłowych, jak czytanie czy logiczne myślenie.

Trudno jednak rozstać się z nałogiem, zwłaszcza, gdy trwa on wiele lat.
Wie o tym również Beata, która postanowiła jeszcze w tym roku rzucić palenie na oczach milionów telewidzów. Jej  wideodziennik rejestrujący dzień po dniu z 10 tygodniowej kuracji plastrami Niquitin możecie oglądać w telewizji. Nie jest to wyreżyserowany serial, lecz autentyczne przeżycia Beaty. Opowiada ona o swoich odczuciach, radzi jak się zmotywować i przetrwać kryzys. Kamera towarzyszy jej każdego dnia, od rana do nocy. Wszystko po to, by dzięki jej doświadczeniom inni podjęli decyzję o rzuceniu palenia. Zachęca do tego także w Liście adresowanym do wszystkich palaczy.

Do końca stycznia będziemy mogli oglądać 30 sekundowe odcinki „serialu”, emitowane m.in. przy najpopularniejszych serialach: w czwartki po „Klanie” i w czasie „Gotowe na wszystko”, w niedziele po „Na dobre i na złe” i w trakcie „Magdy M”, w poniedziałki przed „Kulisami M jak miłość”.

Połowa polskich palaczy słusznie uważa, że rzucenie palenia bez produktu wspomagającego jest bardzo trudne. Dlatego profesjonalna pomoc pozwala zwiększyć odsetek osób, którym udała się walka z nałogiem. Dziś zaledwie 3 na 100 osób udaje się rzucić palenie tylko dzięki silnej woli. Przyczyną trudności w rozstaniu z nałogiem jest głód nikotynowy, który daje o sobie znać już po kilku godzinach od ostatniego wypalonego papierosa. Pomoc może przynieść Nikotynowa Terapia Zastępcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *