Altana ogrodowa: poradnik – ile kosztuje, czy wymaga pozwolenia?

Marzy wam się uroczy kącik w ogrodzie? Choć pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni jest bardzo wiele i w sieci znajdziecie setki inspiracji, to wciąż największą bodaj popularnością cieszą się altanki ogrodowe. Drewniane, nieskomplikowane altany do samodzielnego montażu kupimy u wielu polskich producentów. Ile kosztują, jak je wykonać i czy wymagają one pozwolenia na budowę? Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

To kwestia bardzo względna. Jeśli chodzi o gotowe altanki z drewna, które możemy kupić online, to małe, podstawowe modele zaczynają się już od ok. 1 500 zł (dostępne w sklepie www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe). To czworoboczne, zadaszone altany drewniane, pozbawione wyposażenia. Ich zadaniem jest wprowadzenie nieco cienia do ogrodu – stanowią wartość funkcjonalną… i to wszystko.

Za ponad 2 500 zł kupimy już wieloboczną altanę ogrodową, z zadaszeniem pokrytym gontem, wyposażeniem w postaci podestu, barierek i ławek (czasami również zestawem podstawowych mebli ogrodowych). Altanki drewniane (ceny powyżej 4 000 zł) to zwykle obiekty o dużej powierzchni użytkowej albo wyjątkowych walorach estetycznych – z wykończeniem w formie np. dalekowschodniej pagody albo góralskiej chaty.

Wszystkie te altany ogrodowe są przeznaczone do samodzielnego montażu w swoich ogrodach. Jeśli życzymy sobie altankę z kamienia lub mieszaną, np. z drewna i kamienia, najczęściej wykonywane są one na zamówienie i cena jest wtedy zdecydowanie wyższa, ze względu na materiały i robociznę (średnio przekracza 10 000 zł).

Fot. Poszerzona altana ogrodowa (ProduktyOgrodowe.pl)

Jak zaprojektować altanę ogrodową?

Sklep ProduktyOgrodowe.pl radzi, by w pierwszej kolejności wybierać odpowiednie miejsce, lokalizacja powinna zapewniać intymność i spokój. Należy montować altanę co najmniej 1,5 m od granicy działki. Warto przemyśleć miejsce budowy altanki drewnianej także ze względu na ewentualny dostęp do energii elektrycznej i WiFi oraz uwzględnić w projekcie aktualne i przyszłe aranżacje zieleni.

Dobrze, aby do wejścia altany ogrodowej prowadziła ścieżka, a jej otoczenie było obsadzone roślinnością. Należy zadbać o oświetlenie tak ścieżki i bliskiego otoczenia, jak i wnętrza altanki. Kwestia wystroju to już rzecz całkowicie indywidualna – surowa, dopiero co zamontowana altana ogrodowa jest jak czyste płótno.

Można więc popuścić wodze fantazji i wystroić ją wedle swoich upodobań – ważne, by była miejscem wygodnym i funkcjonalnym dla wszystkich domowników. Jeśli w domu funkcjonują osoby niepełnosprawne już na etapie planowania altany ogrodowej warto uwzględnić podjazd, barierki oraz ewentualną przestrzeń dla wózka.

Fot. Altanka z drewnianym dachem (ProduktyOgrodowe.pl)

Altana ogrodowa pozwolenie czy zgłoszenie?

Przepisy budowlane mówią nam, że zgłoszenia wymaga altana ogrodowa, której wysokość nie przekracza 5 m przy stromym zadaszeniu lub 4 m przy innych dachach, a jej powierzchnia nie przekracza 35 m kw. Liczba altan ogrodowych na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. Jeżeli nasza altana ogrodowa przekracza te ograniczenia, będzie wymagane pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles