Angina groźna latem – jak skutecznie ją wyleczyć?

Angina, czyli potoczna nazwa bakteryjnego zakażenia gardła to jedna z chorób, która bardzo często atakuje latem. Wzrost temperatur na zewnątrz sprawia, że chłodzimy się za pomocą zimnych napojów i klimatyzacji.

Dodatkowo duża ekspozycja na słońce powoduje, że nasz układ odpornościowy działa mniej efektywnie. W ten sposób torujemy drogę paciorkowcom, które powodują anginę ropną. Często jesteśmy nosicielami tych bakterii, które dopiero w sprzyjających warunkach powodują pojawienie się infekcji gardła i migdałków.

Wiele osób bagatelizuje ból gardła, a to poważny błąd. Anginę bakteryjną zawsze należy leczyć antybiotykiem! W innym przypadku wiosenno-letnia infekcja gardła może powodować ciężkie powikłania popaciorkowcowe – z zapaleniem serca włącznie. Jak skutecznie wyleczyć anginę?

Angina Antybiotyk – nieodłączny duet

Większość z nas chorowała na anginę przynajmniej raz. Dzieci chorują na nią nawet kilka razy do roku – często właśnie dlatego, że pierwotne zakażenie nie zostało prawidłowo zdiagnozowane i leczone. Nadużywanie antybiotyków jest złe. Jednak są infekcje, których leczenie bezwzględnie wymaga antybiotykoterapii. Jedną z nich jest paciorkowcowe zapalenie gardła, czyli angina.

Antybiotyki w przypadku zakażeń bakteryjnych hamują dalszy rozwój infekcji poprzez zabijanie bakterii oraz zahamowanie ich namnażania się. Pozwala to ograniczyć miejscowy stan zapalny, a także rozprzestrzenianie się patogenów po organizmie.

Tutaj pojawia się dylemat, jak i czym skutecznie leczyć anginę?

Anginę leczymy penicyliną, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To antybiotyk tzw. pierwszego rzutu. Nie stosuje się go jedynie u osób u których stwierdza się nietolerancję tego leku. Penicylinę podaje się doustnie w formie tabletek, zwykle przez około 10-14 dni.

3 zasady, które zapewniają skuteczne wyleczenie anginy?

1.Szybkie rozpoczęcie kuracji

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie będzie skuteczne i zapobiegnie powikłaniom.

Przy pojawieniu się pierwszych objawów takich jak gorączka, silny ból gardła, powiększenie węzłów i co najbardziej charakterystyczne – nalot na migdałkach, należy udać się do lekarza. W przypadku dzieci warto zwrócić uwagę na fakt, że anginy mogą objawiać się zupełnie inaczej – pierwsze symptomy to wymioty, ból gardła i odmowa przyjmowania pokarmów. I nie zawsze pojawia się gorączka!

Dodatkowym plusem szybkiego rozpoczęcia leczenia jest ograniczenie zakaźności. Chory, który się nie leczy – zaraża nadal. Nosiciel paciorkowców ropotwórczych zaraża nawet po wielu tygodniach, kiedy nie ma już objawów infekcji.

W przypadku leczenia antybiotykiem wystarczy doba (24 godziny), aby przestać zarażać.

2. Nie lecz się „na oko” – pilnuj godzin przyjmowania antybiotyku!

Najczęściej popełniany w antybiotykoterapii błąd to przyjmowanie leku na „oko”. Wiele osób myśli, że skoro zalecenie jest takie, aby np. tabletki przyjmować 2 razy dziennie – to nie ważne o jakich godzinach zjem antybiotyk i tak zadziała. To poważny błąd, który bardzo często prowadzi do tego, że leczenie nie jest skuteczne.

Dlaczego tak jest?

Antybiotyk, aby zadziałał musi osiągnąć w organizmie pewne stałe stężenie. Jeżeli raz przyjmiemy antybiotyk po 5 godzinach, a następnie po 8 – to z dużym prawdopodobieństwem stężenie leku spadnie na tyle, aby umożliwić bakteriom ponowne namnożenie się. W konsekwencji czego jemy antybiotyk, który ma ograniczone działanie.

Zawsze pilnuj stałych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami.

3. Zużyj pełną dawkę antybiotyku, nie zostawiaj kilku tabletek!

No i gwóźdź programu – gardło mnie nie boli, nalot z migdałków znikł, więc nie będę dalej „truł” się niepotrzebnie antybiotykiem.

I znów wracamy do pkt 2 – pojedyncze bakterie, którym udało się przetrwać wykorzystają ten moment i znów się namnożą. W większości przypadków infekcja gardła się skończy, ale paciorkowce mogą zasiedlić gardło i narazić nas na powstanie powikłań – sepsy czy zapalenia serca i nerek.

Więcej na temat nosicielstwa po nieskutecznym leczeniu, nawrotów infekcji i powikłań związanych z anginą paciorkowcową znajdziesz klikając tutaj – angina antybiotyk

Zdiagnozuj prawidłowo, zanim zaczniesz leczyć anginę

Podstawą do rozpoczęcia antybiotykoterapii, jest zawsze rozpoznanie zakażenia bakteryjnego gardła. Tylko potwierdzone badaniem infekcje kwalifikują się do antybiotykoterapii. W trakcie wizyty możesz poprosić lekarza, aby wykonał test na paciorkowce grupy A.

Do dyspozycji pacjentów są również szybkie testy na anginę z apteki, które posiadają takie same paramenty oraz wiarygodność jak testy dla lekarzy.

Bezbolesne pobranie wymazu z gardła i wynik w 10 minut pozwalają szybko rozwiać wątpliwości. Jeżeli przychodnia nie dysponuje takim badaniem, test możesz kupić w aptece i wykonać go samodzielnie.

Jak wykonać test?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles