ANGLICY. OPIS PRZYPADKU angielskiego dziennikarza, publicysty i pisarza JEREMY’EGO PAXMANA

Co to znaczy być Anglikiem? Jakie czynniki kształtowały angielską mentalność? Czy stereotypy dotyczące Anglii i Anglików, także te stworzone przez nich samych, mają uzasadnienie w rzeczywistości? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jeremy Paxman.

Badając historię i literaturę, powołując się na wypowiedzi przywódców, pisarzy i podróżników, przytaczając niezliczone fakty i anegdoty, szuka źródeł angielskiej powściągliwości, specyficznego poczucia humoru i niechęci do cudzoziemców. Zastanawia się nad obsesją Anglików na punkcie pogody i ich dziwnym podejściem do seksu i jedzenia. Bada fenomen Kościoła Anglikańskiego, który zdaje się opierać na przekonaniu, że wszystko da się załatwić przy filiżance herbaty, a Bóg jest po prostu swego rodzaju najwyższym „przyzwoitym facetem”. Analizując rygorystyczny system edukacji służący produkcji dżentelmenów, wyjaśnia skąd wzięły się u Anglików zamiłowanie do sportu, daleko posunięta nieufność wobec intelektualistów i niezwykła popularność chłosty w praktykach seksualnych.

Jeremy Paxman (ur. 1950) – dziennikarz, publicysta i pisarz. Urodzony w Yorkshire, absolwent St Catherine’s College w Cambridge. Wieloletni komentator polityczny, autor jadowitych felietonów drukowanych m.in. w „The Guardian”. Laureat licznych nagród, m.in.: przyznawanych przez Royal Television Society „Award for International Current Affairs” (1985) za dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci włoskiego bankiera Roberto Calvi oraz „Interview of the Year” (1998) za słynny wywiad z Michaelem Howardem. W 2002 nagrodzony jako prezenter roku. Powszechnie uważany za najzłośliwszego człowieka w Wielkiej Brytanii jest ulubieńcem publiczności i postrachem angielskich polityków.

Więcej na stronie: http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *