Arnika górska – 5 faktów, które Cię zaskoczą

Arnica montana, inaczej arnika górska, choć wygląda niepozornie, jest wyjątkowo cenną rośliną leczniczą. Znana jest od bardzo dawna – z jej walorów prozdrowotnych korzystano już wiele wieków temu. Gdzie występuje? Jakie działanie wykazuje? Poznaj te i inne fakty na temat tej niezwykłej rośliny!

1. Występowanie

Arnica montana występuje na obszarze Europy – głównie w górach i na terenach podgórskich. W wielu miejscach można ją spotkać także w Polsce, między innymi w Sudetach, Bieszczadach Zachodnich oraz Górach Świętokrzyskich. Co ciekawe, spotykana jest również na Pojezierzu Mazurskim, choć obszaru tego zdecydowanie nie można nazwać górskim.

2. Ochrona

Arnika górska znajduje się obecnie pod ścisłą ochroną i uważana jest za roślinę zagrożoną wyginięciem. Wszystko dlatego, że gdy jakiś czas temu odkryto jej dobroczynne działanie lecznicze, zaczęto zbierać ją na masową skalę. Arnika wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin, a także na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski. Współcześnie nie zbiera się jej z naturalnych stanowisk (ze względu na konieczność ochrony), ale prowadzi się specjalne uprawy, z których surowiec przeznaczany jest na produkty lecznicze.

3. Przesądy

Arnika górska jest rośliną dobrze poznaną już wieki temu. Dawniej przypisywano jej jednak nie tylko lecznicze działanie, ale ogromną moc… magiczną! Trzymano ją między innymi w domach przy oknie, co miało uchronić gospodarza przed uderzeniem pioruna w jego domostwo. Ponadto wierzono, że obsadzając nią brzegi pól w okresie nocy świętojańskiej, można uchronić uprawy przed gradobiciem i innymi niesprzyjającymi siłami natury.

4. Działanie lecznicze

Roślina ta wykazuje szereg właściwości leczniczych – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, odkażająco, przeciwzapalnie. Przede wszystkim stosuje się ją zewnętrznie na różnego rodzaju urazy – stłuczenia, oparzenia, krwiaki, ukąszenia, skręcenia, bóle pochodzenia reumatycznego. Ponadto można ją stosować jako płukankę w przypadku stanów zapalnych i grzybiczych jamy ustnej.

5. Walory kosmetyczne

Arnika nie tylko leczy, ale wspiera urodę. Wyciągi z tej wyjątkowej rośliny znaleźć można w różnorodnych kremach, balsamach, odżywkach, maseczkach. Ma ona działanie delikatnie zmiękczające skórę i przeciwcellulitowe. Oczyszcza i jednocześnie łagodzi podrażnienia (dlatego tak polecania jest m.in. osobom borykającym się z trądzikiem i innymi niedoskonałościami skóry). Po preparaty z arniką powinny też sięgać osoby o cerze naczynkowej, ponieważ wzmacnia naczynka, zapobiegając tym samym ich pękaniu i powstawaniu tzw. pajączków.

Czy można samodzielnie przygotować preparat z arniki?

Z racji tego, że arnika znajduje się obecnie pod ochroną, jej zerwanie grozi poważnymi konsekwencjami, w tym wysokim mandatem. Poza tym przygotowanie ekstraktu z arniki wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nieodpowiednio przygotowana roślina może być trująca. Surowcem zielarskim są wyłącznie kwiaty arniki.

Zarówno maści, nalewki z arniki, kremy i inne preparaty można zakupić bez żadnego problemu w aptekach i sklepach zielarskich. Kosztują one niewiele, a mamy gwarancję tego, że są bezpieczne, jeśli będziemy korzystać z nich zgodnie z wytycznymi. Lepiej więc nie eksperymentować samodzielnie.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz inspiracji na budowę domu? Zajrzyj na lovehouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles