Badanie gęstości kości. Na czym polega densytometria?

0

Osteoporoza to choroba, którą można zdiagnozować we wczesnym etapie jej rozwoju. Służy do tego badanie o nazwie densytometria.

Badanie gęstości kości pozwala nie tylko określić stopień zaawansowania schorzenia, ale również kontrolować jego leczenie. Badanie przeprowadza się za pomocą rentgena. Dzięki niemu można określić m.in. oszacować zagrożenie złamania. Na jego podstawie specjalista ustala przebieg terapii.

Jak przebiega badanie gęstości kości?

Densytometria polega na zbadaniu, jaka ilość promieni RTG przenika przez kość. Im gęstsza i mocniejsza kość, tym mniej promieni przepuszcza. Działa to również w drugą stronę. Im słabsza kość, tym więcej promieni przez nią przenika.

Badanie ilości promieni odbywa się poprzez elektroniczny detektor. Jest to urządzenie, które przetwarza sygnał na wartość liczbową.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Badanie gęstości kości zalecane jest w szczególności, gdy w naszej rodzinie występowały przypadki osteoporozy. Profilaktycznie warto przeprowadzić to badanie w wieku 50 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Pozostałe wskazania do densytometrii to:

  • brak podstawowych witamin wpływających na siłę kości (witamina D, wapń)
  • niska masa ciała
  • przebyte złamania kości
  • niedostateczna ilość ruchu
  • przebycie kilku porodów w krótkim odstępie czasu
  • przedwczesna menopauza
  • spożywanie używek

Tego typu badanie zalecane jest również osobom, które borykają się z chorobami przewlekłymi m.in. zespołem jelita drażliwego, nadczynnością tarczycy, chorobą wrzodową, niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby.

Jak przygotować się do badania?

Badanie gęstości kości nie wymaga specjalnych przygotowań. Oczywiście lekarz przeprowadzający badanie musi zostać poinformowany o naszych schorzeniach, dolegliwościach, czy też chorobach przewlekłych. Należy również przedstawić listę przyjmowanych leków. Istotnym jest, aby udzielić specjaliście informacji, kiedy wykonywaliśmy inne badania np. tomografię komputerową. Należy pamiętać, że między tymi badaniami musi upłynąć określona ilość czasu. Istotnym jest także to, aby w dzień badania nie zażywać leków, czy też suplementów diety.

Samo badanie nie jest nieprzyjemne. Należy zdjąć wszystkie metalowe elementy, w tym biżuterię. Zbadane zostaną w szczególności te obszary, które najbardziej narażone są na złamania podczas osteoporozy (nadgarstki, kości udowe, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przedramiona). Badanie odbywa się na leżąco lub siedzącą, w zależności od tego, jaki obszar jest sprawdzany. Ważne jest to, aby podczas densytometrii nie ruszać się. Ramie aparatu, które emituje promienie przesuwane jest nad badanym obszarem. Trwa to zaledwie kilka minut.

W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem badania gęstości kości wykonuje się znieczulenie ogólne. Dotyczy to w szczególności małych dzieci lub osób, które nie potrafią współpracować z lekarzem (np. ze względu na chorobę psychiczną).

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical – http://noraxmedical.pl/ – specjalizującej się w sprzedaży nowoczesnych urządzeń do wczesnej diagnostyki osteoporozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here