Badanie kleszcza to jedyny sposób, by sprawdzić, czy był nosicielem boreliozy i innych chorób

0

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które są nosicielami groźnych i przewlekłych chorób. Ponieważ są praktycznie niewidoczne, nie sposób się ich wystrzegać. Co nie znaczy, że nie mamy żadnych sposobów, żeby się przed nimi bronić.

Spacer po lesie czy łące nie musi nieść ze sobą ryzyka „złapania” kleszcza, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z chodzenia w bluzkach z krótkim rękawem i krótkich spodenkach, nawet jeśli jest naprawdę gorąco. Bez trudu znajdziemy lekkie i przewiewne spodnie i bluzki, które osłonią skórę przed spadającymi kleszczami. Na głowę dobrze jest założyć czapkę z daszkiem lub zawiązać chustkę. Zwierzęta powinny nosić obroże odstraszające komary i kleszcze. Jeśli mamy chęć na piknik, lepiej nie rozkładać koca pod drzewem liściastym.

Żywotność kleszczy związana jest z pogodą. Ich aktywność rozpoczyna się wraz z początkiem wiosny, kończy, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Znacznie ocieplenie klimatu sprawia, że nawet w grudniu nie możemy czuć się bezpieczni. Za to warto wiedzieć, że kleszcze nie lubią upałów, dlatego dobowy okres ich aktywności przypada na poranek, późne popołudnie i wieczór. Kleszcze nie mają w przyrodzie naturalnych wrogów, nie są zjadane przez inne owady lub zwierzęta, stąd rozmnażają się stosunkowo łatwo i szybko.

Nie istnieje coś takiego jak „szczepionka na kleszcze”. Oznacza to, że nie da się stuprocentowo zabezpieczyć przed spotkaniem z tymi owadami. Za to, kiedy już do niego dojdzie, mamy możliwość sprawdzić, czy kleszcz faktycznie był nosicielem choroby. Wbrew obiegowej opinii nie każdy kleszcz jest nosicielem, ale ryzyko jest spore – jeden na trzy kleszcze może nas zarazić groźną chorobą.

Jak sprawdzić, czy kleszcz był nosicielem? Najprościej zrobić to przeprowadzając badanie kleszcza we Wrocławiu. Nie musimy osobiście stawiać się w laboratorium. Wystarczy, że wykręcimy kleszcza ze skóry, włożymy do szczelnie zamykanego woreczka lub pojemnika, wybierzemy jeden z trzech dostępnych pakietów, opłacimy i wyślemy kleszcza do laboratorium. Wynik, w zależności od wybranego pakietu otrzymamy maksymalnie po siedmiu dniach.

Badanie kleszcza warto przeprowadzić w każdym wypadku, gdy znajdziemy na skórze tego niepozornego pajęczaka. Nieprawdą jest, że wykręcenie kleszcza przed upływem doby zabezpiecza przed zachorowaniem. Nieprawdą jest również, że borelioza jest każdorazowo sygnalizowana pojawieniem się rumienia wędrującego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here