Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczną dolegliwością, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia małego organizmu. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić odpowiednie leczenie, czyli regularnie podawać płyny, stosować probiotyk oraz dietę z uwzględnieniem lekkostrawnych posiłków. Jak jeszcze można pomóc maluchowi?

Czym może być spowodowana biegunka?

O biegunce można mówić w przypadku, gdy dziecko oddaje powyżej 3 stolców na dobę lub mają one zbyt luźną konsystencję. W ten sposób organizm próbuje się bronić przed drobnoustrojami chorobotwórczymi (bakterie, wirusy), na skutek czego jelita kurczą się i przyspieszają przesuwanie się pokarmu. Biegunka w większości przypadków wywołana jest przez rotawirusy lub bakterie takie jak gronkowce, pałeczki Salmonella i E. coli.

Dolegliwość występuje przede wszystkim na skutek przyjmowania nieświeżych pokarmów, infekcji pokarmowych, grypy żołądkowej, alergii lub nietolerancji (np. na gluten, laktozę, białka mleka krowiego), zatrucia lekami lub substancjami toksycznymi, błędów dietetycznych oraz powikłań po antybiotykoterapii, która zaburza równowagę naturalnej mikroflory jelitowej.

Uwaga na dietę

Podczas trwania biegunki dziecko może stać się apatyczne, nie chcieć jeść ani przyjmować płynów, a przecież jedzenie jest tak samo ważne dla młodego organizmu jak probiotyk i nawadnianie. Należy wprowadzić do diety lekkostrawne posiłki. Najlepszym rozwiązaniem będą suche pieczywo, kleik, gotowana marchewka, chude, gotowane mięso oraz przecier z jabłek, który zawiera pektyny hamujące biegunkę. Potrawy warto solić, ponieważ odwodniony organizm dziecka potrzebuje naturalnych elektrolitów, czyli sodu. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, nadal może otrzymywać pokarm matki. W przypadku włączenia do diety innych pokarmów należy je odstawić do momentu aż stan malucha ulegnie poprawie.

Należy pamiętać, że dziecko szybciej się odwadnia niż osoba dorosła, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie, na przykład poprzez podawanie wody lub gorzkiej herbaty. Najlepiej robić to małymi porcjami – łyżeczką w kilkuminutowych odstępach. Jak rozpoznać odwodnienie? Do głównych objawów zaliczają się suchość w ustach, gęsta ślina, sucha skóra i zmieniony kolor moczu (staje się ciemnożółty i oddawany jest w mniejszych ilościach).

Probiotyk – najlepsze lekarstwo na biegunkę

Flora bakteryjna odpowiada za odporność organizmu, a u małych dzieci jest słabo rozwinięta. Z tego względu potrzebuje dodatkowego wsparcia. Od pierwszych dni życia warto podawać maluchowi probiotyk – zwłaszcza w czasie trwania infekcji bakteryjnych i wirusowych. W ludzkich jelitach naturalnie występuje Lactobacillus rhamnosus GG. Jest on szczepem bakterii najczęściej stosowanym w leczeniu biegunek u dzieci. Wykazano, że jego podawanie pozwoli skrócić czas trwania dolegliwości spowodowanych rotawirusem średnio o 48 godzin. Jednym z suplementów diety, który zawiera ten pożyteczny szczep bakterii, jest probiotyk Active Flora Baby dostępny w formie wygodnych kropli. Nie przyczynia się do powstawania kolki i może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Czas na nowe AGD? Oto top oferty na dziś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles