Ból pleców dotyka ludzi w każdym wieku. Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny

Ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to dolegliwość powszechna, której przyczyna może być błaha, ale też może stać za nią poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Niezależnie od przyczyny, jest to objaw dość przykry, a niejednokrotnie także poważnie upośledzający normalne funkcjonowanie. Szacuje się, że każdego roku aż 2 na 100 osób zgłasza się do lekarza z powodu bólu pleców, a ponad 80% dorosłych przynajmniej raz w życiu doświadczyło obecności tego dokuczliwego objawu.

fotolia_103060787_subscription_monthly_m

Dzieci rzadko skarżą się na ból pleców

W zależności od wieku, różne są przyczyny dolegliwości bólowych pleców. Dzieci stosunkowo rzadko cierpią z powodu tego symptomu, ale jeśli go doświadczają, staje się on przyczyną zmartwienia i dziecka i rodziców. Na szczęście przyczyny takiego bólu często nie są poważne. Zdarza się, że postawienie prawidłowej diagnozy nie stwarza u dzieci większych problemów, zwłaszcza jeśli dolegliwości pojawiły się w związku z uprawianiem sportu, czy wystąpieniem urazu. Często w takich przypadkach dochodzi do naciągnięcia więzadeł i mięśni, czy też zwykłego stłuczenia i bólu mięśni oraz powłok ciała. Niekiedy ból u najmłodszych, a częściej u młodzieży, związany jest ze skrzywieniem kręgosłupa: skoliozą, czy też młodzieńczą kifozą w przebiegu choroby Scheuermanna. Bywają i poważniejsze schorzenia, mogące być przyczyną bólu pleców, jak sponydloartropatie, nowotwory i infekcje, dlatego żadnego bólu pleców nie należy lekceważyć i dobrze jest go skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują objawy towarzyszące: gorączka, objawy neurologiczne, promieniowanie do jednej lub obu kończyn dolnych, utrata wagi, czy występowanie bólu nocą, wyrywające dziecko ze snu.

Ból pleców najczęściej pojawia się u ludzi pomiędzy 20. a 50. rokiem życia

Mało kto zauważa, że najczęściej ból pleców wywoływany jest przez pozostawanie długotrwale w jednej pozycji, zwłaszcza jeśli siedzimy przed biurkiem, a przy tym nie zadbamy o ergonomię naszego miejsca pracy oraz odpowiednio częste przerwy. Zwykle w takich sytuacjach wystarczy zmiana pozycji, kilka ćwiczeń rozciągających i problem mija, a my o nim zapominamy. Z pracą jednak mogą wiązać się głębsze zaburzenia, jeśli prowadzi ona do rozwoju wad postawy, czy powtarzających się urazów przeciążeniowych, w przypadku prac związanych z dźwiganiem. Sporą grupę chorób, mogących u ludzi dorosłych wywoływać ból pleców, są choroby zapalne, jak na przykład choroba Reitera, czy zesztywniające zapalenie stawów. Im młodsza jest osoba, tym bardziej powinniśmy myśleć o takiej właśnie możliwości. Nierzadko przyczyną wystąpienia nagłego bólu pleców jest także przepuklina jądra miażdżystego, potocznie nazywana wypadnięciem dysku. W przypadku ucisku na korzenie nerwowe, niezależnie od przyczyny, do bólu pleców mogą dołączyć się inne objawy, jak promieniowanie do kończyn dolnych, parestezje, drętwienia, czy niedowłady, dając w zależności od lokalizacji, obraz tzw. rwy kulszowej lub rwy udowej. Wraz z wiekiem często postępuje choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, może pojawić się tzw. stenoza (zwężenie) kanału kręgowego z ewentualnym towarzyszącym zespołem ogona końskiego – tak nazywane są ostatnie nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego. Czasami zapomina się, że jest jeszcze jedna nie tak rzadka przyczyna bólu pleców, jaką jest półpasiec, wywołany przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Kiedy na skórze pleców pojawią się charakterystyczne pęcherzyki, rozpoznanie staje się wówczas oczywiste.

U pacjentów po 50. roku życia rzadko ból pleców jest objawem dominującym

Im człowiek jest starszy, tym paradoksalnie rzadziej skarży się na ból pleców. Z jednej strony wynika to z faktu, że powszechnie uważa się, że z wiekiem plecy „mogą boleć”, a z drugiej w starszym wieku na pierwszy plan wysuwają się inne dolegliwości. Kiedy więc osoby starsze zaczynają skarżyć się na ból pleców, warto się tym zainteresować, gdyż jego przyczyna może być poważna. Poza dolegliwościami związanymi z chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, dotykającej kości. Często złamania kręgosłupa są pierwszą manifestacją osteoporozy, przerzutów do kości, czy też rozwoju choroby hematologicznej – szpiczaka mnogiego.

Lista możliwych przyczyn bólu pleców może zadziwiać. Na szczęście ogromna część tych dolegliwości wynika współcześnie ze zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia oraz ciągłego przeciążania kręgosłupa i zwykle świadome zadbanie o własny kręgosłup wystarcza, aby poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi.

Aby znaleźć najbliższą Poradnię Bólu Pleców, odwiedź stronę medistore.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *