Ból stawów – co oznacza i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Ból stawów to jedna z częstszych dolegliwości, będąca wynikiem urazu mechanicznego, choroby reumatycznej czy infekcji wirusowej. Bólowi może towarzyszyć szereg objawów takich jak: poranna sztywność stawu, gorączka czy obrzęk. Jeżeli dolegliwości po kilku dniach nie ustępują lub nasilają się jest to sygnał by zgłosić się do specjalisty.

Ból stawów dotyczy zarówno osób młodych jak i starszych. Dolegliwości bólowe nie zawsze muszą być wynikiem poważnego procesu chorobowego, toczącego się w stawie. Niejednokrotnie są rezultatem nieprawidłowego stylu życia czy infekcji ogólnoustrojowych. Sposób leczenia bólu stawów zależy od przyczyny i czasu rozpoznania schorzenia.

Przyczyny bólu stawów

Najprostszym sposobem klasyfikowania bólu stawów jest podział na zapalne i niezapalne przyczyny dolegliwości bólowych. W przypadku zapalnego bólu stawów zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna i ciepłota. Jeżeli zaś mamy do czynienia z niezapalnym bólem stawów, wówczas nie występuje opuchlizna, podwyższona temperatura ani zaczerwienienie. Ból stawów może pojawiać się w przebiegu bardzo wielu schorzeń m.in.: chorób reumatycznych, chorób zwyrodnieniowych, urazów w postaci skręceń lub zwichnięć, dny moczanowej, niektórych nowotworów, nadwagi i otyłości, a także po nadmiernym wysiłku fizycznym obciążającym stawy. Warto dodać że bóle stawów mogą występować również w przebiegu chorób wirusowych takich jak: grypa, ospa wietrzna czy różyczka. W takim przypadku bóle stawów występują z reguły razem z innymi typowymi objawami infekcji wirusowych. Więcej informacji na temat chorób stawów, ich przyczyn, przebiegu i leczenia znajdziesz na portalu TVN Zdrowie.

Objawy bólu stawów

Ból stawów zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie od określonego stawu, ale dotyczy także sąsiadujących struktur – więzadeł, kaletki maziowej lub ścięgien. Ponadto dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć objawy w postaci: zaczerwienienia, obrzęków, ocieplenia okolicy stawu, zaburzeń ruchomości i sprawności kończyny, gorączki, ogólnego osłabienia czy utraty masy ciała. Lekarz stawia diagnozę w oparciu o szczegółowo przeprowadzony z pacjentem wywiad i badania: laboratoryjne (morfologia, OB), obrazowe (USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), a w razie potrzeby może zlecić również punkcję stawu, podczas której pobierany jest płyn stawowy. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się w nocy, powodując kłopoty ze snem, bólowi towarzyszy ograniczona ruchomość stawu, a po przebudzeniu pojawiają się problemy z poruszaniem lub występują inne niepokojące symptomy, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Leczenie bólu stawów

Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości bólowych poprzez:

  • stosowanie okładów żelowych lub lodowych na chore obszary, co zmniejsza ból i objawy stanu zapalnego;
  • odciążenie stawu, dzięki czemu ograniczona zostaje jego nadmierna aktywność, ułatwiając w ten sposób jego regenerację; po ustąpieniu dolegliwości warto rozpocząć – najlepiej pod okiem specjalisty, ćwiczenia wzmacniające, przywracające prawidłowe funkcjonowanie i ruchomość stawu;
  • przyjmowanie (doustnie lub miejscowo, w postaci maści i żeli) leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych;
  • dodatkowo można zastosować przynoszącą dobre efekty lecznicze terapię wodą, czyli hydroterapię oraz aktywność fizyczną w postaci pływania i jazdy na rowerze.

Nie zawsze da się całkowicie wykluczyć pojawienie się dolegliwości ze strony stawów, istnieje jednak kilka zasad profilaktyki, dzięki którym możemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu: należy przestrzegać zbilansowanej, bogatej w witaminy i minerały diety, uprawiać regularną aktywność fizyczną, dbać o prawidłową wagę by ograniczyć ryzyko nadmiernych obciążeń stawów, unikać długotrwałego noszenia butów na wysokich obcasach, by nie narażać stawów na dodatkowe przeciążenia. Troska o zdrowie stawów jest niezwykle istotna, gdyż problemy z poruszaniem i dolegliwościami bólowymi mogą dotyczyć nawet 1/3 populacji dorosłych.

Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles