Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy i sposób leczenia

Ból ucha u dziecka jest częstą i bolesną przypadłością. Najczęściej dotyka małe dzieci do lat 3, w szczególności niemowlęta. Nieleczone zapalenie ucha może spowodować trudne do leczenia i bolesne powikłania, dlatego tak ważna jest szybka interwencja rodziców. Jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy bólu ucha u najmłodszych? Co na zapalenie ucha u dziecka zastosować?

Bolące ucho u dzieci – przyczyny

Bardzo często ból ucha u małych dzieci spowodowany jest zapaleniem ucha środkowego. Dlaczego jest to przypadłość tak często występująca u maluchów? Ponieważ sprzyja temu budowa anatomiczna uszu. W tym wieku trąbka Eustachiusza jest krótka i szeroka a układ odpornościowy nie jest na tyle rozwinięty, aby poradzić sobie z wirusami i bakteriami które wtargną do wnętrza. Powoduje to, że struktury łączące nos z uchem środkowym z łatwością się blokują, co sprzyja powstawaniu infekcji. Do czynników zwiększających ryzyko zapalenia ucha środkowego należą również: przerost migdałków, alergie oraz ząbkowanie.

U starszych dzieci (od 6 lat wzwyż) najczęstszą przyczyną bólu jest zapalenie ucha zewnętrznego. Przyczyny często bywają mechaniczne, na przykład zanieczyszczona woda, uraz wywołany patyczkiem do czyszczenia uszu, czy ciało obce w postaci niewielkiej zabawki. Również zakażony lub rosnący ząb daje wrażenie bólu odczuwanego w pobliżu ucha. Inne rzadziej spotykane przyczyny bólu ucha u dziecka to: angina i zapalenie gardła, świnka, zapalenie węzłów chłonnych, zalegająca woskowina w uchu lub czyraki.

Zapalenie ucha u dziecka – objawy

Objawami zapalenia ucha u dzieci jest wysoka gorączka (nawet do 40oC) oraz wydzielina ropna wyciekająca z ucha. Pojawia się brak apetytu, osłabienie, uczucie zatkanego ucha wraz z niedosłuchem oraz szumy uszne. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się nocą, gdy maluch znajduje się w pozycji leżącej. Ból, który towarzyszy chorobie jest silny, przeszywający oraz promieniuje na okoliczne tkanki. Niekiedy powoduje wymioty, biegunkę oraz bezsenność. Dziecko może mieć wrażenie, że coś uwiera i przeszkadza w uchu.

U niemowląt znacznie trudniej rozpoznać jest charakterystyczne dla zapalenia ucha objawy. Najczęściej objawami zapalenia ucha u niemowląt jest płacz, drażliwość, bezsenność, brak apetytu oraz wysoka gorączka. Maluszek nie potrafi nam opowiedzieć o swoich dolegliwościach, ale może ciągle pociągać lub łapać się za małżowinę uszną.

Bolące ucho u dziecka – co robić?

Gdy zaobserwujemy wyżej wymienione objawy, należy udać się do lekarza, żeby mógł ustalić przyczynę bólu oraz zaproponować sposób leczenia. Specjalista przy pomocy specjalnej otoskopowej optyki medycznej będzie mógł zobaczyć wszelkie zmiany błony bębenkowej ucha oraz zaproponować najlepszą metodę leczenia. Bardzo często zapalenie ucha wymaga terapii antybiotykami. Niekiedy stosuje się jedynie antybiotyki w kroplach. Lekarz może również udrożnić przewody słuchowe, rozpuszczając zalegającą woskowinę. Czasami pomocne okazują się preparaty obkurczające błony śluzowe nosa i gardła, które przynoszą ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach.

Co na ból ucha u dzieci?

Warto przede wszystkim umieścić dziecko w pozycji siedzącej, co zmniejszy ciśnienie wewnątrz ucha. Najlepiej ograniczać leżenie w trakcie dnia, które nasila objawy bólowe. Jeżeli dziecko nadal skarży się na silny ból ucha, jak pomóc mu jeszcze przed wizytą u lekarza? W takim przypadku warto zastosować leki przeciwbólowe, które przyniosą natychmiastową ulgę oraz obniżą ewentualną gorączkę. Należy wybierać tylko bezpieczne i zaufane środki, przeznaczone do leczenia gorączki i bólu u niemowląt, już od pierwszych miesięcy życia. Praktycznym rozwiązaniem jest paracetamol w formie czopków. Stosować można również ciepłe okłady, które łagodzą ból ucha. W tym celu wystarczy podgrzać kilka łyżek soli na patelni, zawinąć w kawałek tkaniny i przyłożyć do bolącego ucha. Okłady dają natychmiastową ulgę dziecku i ułatwiają odpoczynek.

Jak podają badania, znaczna większość dzieci do 2 roku życia przynajmniej raz chorowała na zapalenie ucha. Jest to więc dość częsta i bolesna przypadłość, którą jednak łatwo leczyć. Więcej informacji na temat bólu ucha u dzieci i sposobów radzenia sobie z nim znajduje się również w artykule ból ucha u dziecka.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Otuletowe ceny - Oto 6 najlepszych promocji

One thought on “Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy i sposób leczenia

  1. Ból ucha może być też spowodowany bólem zęba. Kiedy lekarz POZ albo laryngolog nie widzi zmian w uchu, dobrze jest wybrać się do stomatologa, bo może przyczyną jest schorzenie zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles