Bolesny problem wrastających paznokci

0

Dolegliwość, jaką są wrastające paznokcie, to problem często spotykany w gabinetach podologicznych. Wrastanie paznokci wiąże się z bólem i dyskomfortem, dlatego pacjenci są bardzo szczęśliwi, że jest możliwość wyleczenia tej dolegliwości już na jednej wizycie.

Co to znaczy, że paznokieć wrasta?

O wrastających paznokciach mówimy w sytuacji, kiedy wolny brzeg paznokcia wbija się w otaczającą go miękką tkankę. W efekcie pojawia się ból (początkowo o niewielkim stopniu, jednak z dnia na dzień staje się coraz bardziej dokuczliwy) i dyskomfort przy chodzeniu. Aby skrócić czas leczenia oraz poprawić jego skuteczność i efekt, należy rozpocząć terapię już w początkowej fazie wrastania paznokcia. Jeśli nie udamy się od razu do podologa i nie podejmiemy leczenia, problem będzie narastał i coraz bardziej się komplikował, co w efekcie wydłuży czas terapii. Pierwszym objawem wrastania paznokcia jest ból i zaczerwienienie w miejscu wrastania. Następnie pojawia się obrzęk i opuchlizna. Często dochodzi do nadkażenia bakteryjnego i wycieku ropnej wydzieliny.

Dlaczego paznokcie wrastają?

Najczęściej wrastający paznokieć wrocław pojawia się u dużego palca stopy. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Paznokcie mogą wrastać w wyniku chodzenia w nieodpowiednio dopasowanym obuwiu. Aby zapobiegać wystąpieniu tej dolegliwości, należy zwracać uwagę, żeby buty nie były ciasne ani za małe. Powodem wrastania paznokci mogą być także predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość, wady stóp (np. płaskostopie, halluksy) oraz źle wykonany pedicure. Odpowiednie skracanie paznokci (na prosto, nie zaokrąglać) ma duże znaczenie w profilaktyce.

Metody leczenia wrastających paznokci

Z powodu bólu, który powodują wrastające paznokcie, osoby cierpiące na tę dolegliwość, marzą o tym, żeby znaleźć sposób na szybkie wyleczenie. Z pomocą przychodzą podolodzy, którzy posiadają doświadczenie w leczeniu schorzeń stóp. Najczęściej stosowanymi metodami są: metoda Arkady i ortonyksja. Pierwsza metoda polega na odkształceniu paznokcia przy pomocy urządzenia – kostki Arkady, ułożenia go w odpowiedniej pozycji i utrwaleniu jej poprzez nałożenie masy akrylowej na paznokieć. Drugi sposób to założenie klamry ortonyksyjnej, która ma za zadanie nadać prawidłowy tor wzrostu paznokcia. Obie metody przynoszą dobre efekty, jednak leczenie kostką Arkady przynosi ulgę już na pierwszej wizycie i powoduje, że paznokieć wygląda bardzo ładnie i estetycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here