Budżet domowy pod kontrolą: to możliwe!

Niestety zdarza się, że budżet domowy wymyka się spod kontroli. Nie monitorujemy, na co tak właściwie wydajemy pieniądze i nie zastanawiamy się, czy z danego wydatku można było zrezygnować. W efekcie trudno wygenerować oszczędności. Warto przyjrzeć się bliżej ponoszonym kosztom i zapanować nad budżetem.

Jak powinien być kształtowany przeciętny budżet

Planowanie wydatków jest ściśle związane z wysokością zarobków i kwoty przypadającej na jednego członka rodziny. Trudno wskazywać konkretne ceny, jakich nie należy przekraczać, ale warto przyjrzeć się procentowym wyszczególnieniom. Oto budżet domowy przykład będący bazę wyjściową do monitorowania własnych wydatków:

  • 55% całego budżetu domowego powinno zostać przeznaczone na podstawowe potrzeby życiowe, czyli opłaty za mieszkanie, jedzenie i ubrania;
  • 15% zarobków warto zainwestować w edukację – naukę i dodatkowe kursy oraz szkolenia;
  • 10% powinny stanowić oszczędności, czyli pieniądze gromadzone na koncie, które po pewnym czasie, gdy uzbiera się konkretna suma, można zainwestować w pasywny przychód taki jak kupno mieszkania pod wynajem;
  • 10% powinno zostać przeznaczone na inwestycje długoterminowe związane m.in. z kupnem własnego mieszkania lub domu;
  • 10% zarobków to w końcu wydatki na dowolne przyjemności.

Oczywiście w życiu są różne sytuacje i niskie zarobki mogą powodować, że ograniczenie wydatków poprzez rezygnację z przyjemności oraz odkładania oszczędności i tak będzie wymagało wzięcia pożyczki na koniec miesiąca. Gdy sytuacja naprawdę jest bez wyjścia, niewielką ilość gotówki można szybko pożyczyć online – np. firma pożyczek online MoneyMan oferuje nowym klientom możliwość pożyczki nieobarczonej żadnym oprocentowaniem.

Zachowaj paragony

W odpowiedzi na pytanie, jak zaplanować budżet pojawia się sugestia, aby dobrze policzyć aktualne wydatki, a w tym celu należy zachować wszystkie paragony. Nawet, jeżeli kupujesz coś za 2 zł, weź paragon lub zapisz to, wpisując datę i nazwę produktu. Na targach warzywno-owocowych nie są wystawiane paragony, więc warto mieć pod ręką kartkę i długopis. Można również zapisać informację w smartfonie i wysłać na swój adres e-mail.

Arkusz kalkulacyjny czy program do rejestrowania wydatków

Pilnuj rachunków przez cały miesiąc, a najlepiej wyrób w sobie przyzwyczajenie, aby raz w tygodniu wszystkie produkty wraz z cenami wpisywać do arkusza kalkulacyjnego – najprostszym rozwiązaniem jest Excel. Możesz też zacząć prowadzić budżet domowy online przy pomocy jednego z dostępnych programów przeznaczonych właśnie do rejestrowania domowych wydatków. Wśród sugerowanych programów można znaleźć Microsoft Money, który jest darmowy.

Zalety korzystania z programów planowania budżetu

Jeżeli cały czas masz wątpliwości, jak zaplanować budżet domowy, programy umożliwiające planowanie budżetu online są bardziej przydatne niż Excel, ponieważ zawierają szereg funkcji ułatwiających zadanie. Wprowadzanie danych i kategoryzowanie wydatków jest proste. Uzyskuje się szybki dostęp do dokonanych i zaplanowanych wydatków. Można ustalić budżet miesięczny i program będzie doskonałym wsparciem w trzymaniu się planu jego realizacji. Istnieje również możliwość generowania różnych raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *