Bunt dwulatka – czym jest? Jak sobie z nim poradzić?

Przez pierwsze lata życia zachodzi bardzo intensywny rozwój dziecka. Maluch staje się bardziej świadomy otaczającego go świata, dlatego często w różny sposób manifestuje swoje upodobania i potrzeby. Sposób wyrażania emocji często odbywa się w atmosferze złości, co może świadczyć o tym, że dziecko przechodzi tzw. bunt dwulatka. Sprawdź, na czym to polega i jak sobie poradzić w problematycznych sytuacjach.

Częste protesty i wybuchy złości – tak w skrócie można opisać bunt dwulatka. Chociaż takie zachowanie zwykle kojarzy się z brakiem ogłady, tak naprawdę stanowi naturalny etap rozwoju każdego malucha.

Bunt dwulatka, czyli co?

Poprzez bunt dwulatka należy rozumieć zespół specyficznych zachowań dziecka, które najczęściej pojawiają się między 18. a 26. miesiącem życia. Nie ma nic wspólnego z zaburzeniami, ponieważ jest to proces fizjologiczny.

Dwulatek jest coraz bardziej świadomy – zaczyna zdawać sobie sprawę z różnic między oczekiwaniami a możliwością ich realizacji. Rośnie także jego niezależność – wiele rzeczy jest w stanie robić samodzielnie. Zaczyna mieć swoje zdanie, w efekcie czego protestuje i nie zgadza się na wszystko, co rodzice zaproponują.

Czy to bunt dwulatka?

Między buntem dwulatka a niewłaściwym zachowaniem istnieje cienka granica, ponieważ każde dziecko ten etap przechodzi indywidualnie. Można jednak wskazać kilka typowych symptomów świadczących o wchodzeniu w ten okres.

Bunt dwulatka możesz podejrzewać, jeśli maluch:

  • coraz częściej wybucha złością,
  • szybko denerwuje się,
  • gryzie,
  • kopie,
  • wrzeszczy.

Są to objawy, którymi dziecko wyraża swoją frustrację i bezsilność, dlatego nie można ich ignorować.

Jak poradzić sobie ze zbuntowanym dwulatkiem?

Bunt dwulatka jest okresem trudnym nie tylko dla malucha. Dlatego rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość, jednocześnie stosując odpowiednie metody postępowania z dzieckiem. Na złość nie można reagować złością czy krzykiem – trzeba wykazać się zrozumieniem i dużą dozą empatii.

  • Konsekwencja przede wszystkim

Cokolwiek robisz, bądź osobą konsekwentną. Dzięki temu zachowasz autorytet w oczach dziecka i jednocześnie dasz jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa – tak ważne na tym etapie rozwojowym.

  • Unikaj uległości

To, że dziecko przechodzi trudne chwile, wcale nie oznacza, że musisz mu ulegać na każdym roku. Nie odmawiaj jednak bez powodu – zawsze dokładnie wyjaśniaj, z czego wynika taka decyzja. Pamiętaj przy tym, aby mieć racjonalne wytłumaczenie.

  • Zachowaj spokój i nie krzycz

Krzykiem niczego nie załatwisz – wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej rozjuszysz malucha. Takim zachowaniem wysyłasz też sprzeczne sygnały, przez co dziecko jest zdezorientowane.

  • Jak najwięcej przytulania

Jeśli maluch ma niekontrolowane napady gniewu, przeczekaj atak. Następnie przytul dziecko i wytłumacz, dlaczego takie zachowanie nie jest dobre.

Pamiętaj, że bunt dwulatka nie jest walką wymierzoną przeciwko rodzicom. To raczej okres, w którym dziecko walczy ze swoimi emocjami. Twoją rolą jest zatem pomóc maluchowi przejść przez ten etap – wykaż się więc wyrozumiałością i dawaj jeszcze więcej dowodów miłości.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
20 %
Excited
Excited
40 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
40 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz Smartfona - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles