Cholesterol w diecie – jak wpływa na zdrowie?

Cholesterol to związek chemiczny, który nasz organizm wykorzystuje przy wielu procesach, między innymi w syntezie witaminy D3, produkcji hormonów, trawieniu tłuszczów oraz budowie błon komórkowych. Jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Dopiero jego nadmiar jest szkodliwy. Należy przy tym pamiętać, że możemy wyróżnić dwa rodzaje cholesterolu – cholesterol wysokiej gęstości (HDL) i niskiej gęstości (LDL). To właśnie cholesterol niskiej gęstości jest groźny, ponieważ może zwężać naczynia krwionośne, co sprzyja powstawaniu miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych (zawału, udaru, choroby wieńcowej).

Cholesterol w diecie

Część cholesterolu nasz organizm wytwarza sam, jednak część dostarczamy mu z pożywieniem – w formie tak zwanego cholesterolu pokarmowego. Przy czym cholesterol pokarmowy nie jest jedynym, ani nawet głównym źródłem cholesterolu w naszej diecie. Okazuje się bowiem, że do podwyższonego cholesterolu bardziej od cholesterolu pokarmowego przyczyniają się nasycone kwasy tłuszczowe i tzw. tłuszcze trans. (1) Co ciekawe, pewne produkty spożywcze bogate są zarówno w cholesterol pokarmowy, jak i nasycone kwasy tłuszczowe. Do tych produktów należą m.in.:

  • tłuste mięsa,
  • masło i smalec,
  • tłuste mleko i jego przetwory (np. tłuste sery, śmietana),
  • olej palmowy (często obecny w składzie słodyczy) i kokosowy.

Z drugiej strony niektóre produkty spożywcze pomagają obniżyć ilość złego cholesterolu. Należą do nich oliwa z oliwek i olej rzepakowy (zawierają pomocne jednonienasycone kwasy tłuszczowe), ryby morskie (bogate w kwas tłuszczowy omega-3), a także warzywa i owoce (mają dużo błonnika ograniczającego przedostawanie się cholesterolu do krwi). (1)

Jajka w diecie

Cholesterol w jajkach to jedna z częściej omawianych kwestii dietetycznych. Jeszcze w latach 90. dominowała opinia, że jajka zawierają dużą ilość cholesterolu, w związku z czym powinny być spożywane w mocno ograniczonej ilości. Tymczasem badania, na których ta opinia się opierała, podważono już dawno temu. Jak jest naprawdę?

Pojedyncze jajko o wadze 50 gramów zawiera około 200 miligramów cholesterolu, co jest rzeczywiście wysoką zawartością. Należy jednak doprecyzować, że cholesterol w jajkach cechuje się wysoką gęstością (HDL), czyli jest tak zwanym dobrym cholesterolem. (2) Jego obecność w organizmie pozwala ograniczyć wytwarzanie złego cholesterolu (LDL) w naszej wątrobie. Warto pamiętać, że jajka zawierają również zdrowe proteiny oraz lipidy, a także niemal wszystkie witaminy, dlatego włączenie ich do diety jest bardzo ważne.

  1. Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku.
  2. Qin C., Lu J., Guo Y, et. al.: Associations of egg consumption with cardiovascular disease in a cohort study of 0,5 million Chinese adults. Heart 2018, 104, 21, 1756-63.
Previous post Garnki La Bonita
Next post Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles