Choroby naszych maluchów: atopowe zapalenie skóry

Twojemu dziecku dokucza tak intensywne swędzenie, że nie może na niczym się skupić, nie może też usnąć, a jeśli już się uda to po chwili się budzi? Świąd u malucha może być objawem atopowego zapalenia skóry – sprawdź, czy problem ten dotyczy Twojego dziecka!

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak się objawia?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to jedna z alergicznych chorób skórnych. Wywołują ją alergeny znajdujące się w środowisku zewnętrznym, jednak podłoże znajduje się w genach, a dokładniej w nie do końca właściwie funkcjonującym układzie odpornościowym i/lub wadliwej konstrukcji naskórka.

Atopowe zapalenie skóry objawia się uporczywym i nasilonym świądem. Ten zaś doprowadza do uczucia niepokoju u dziecka, rozdrażnienia, problemów z zasypianiem, częstych przebudzeń w czasie snu. Dzieci z AZS mają bardzo suchą i wrażliwą skórę, często pojawiają się grudki, pęcherzyki, nadżerki, ogniska rumieniowe.

Zazwyczaj ta nieprzyjemna przygoda rozpoczyna się już w bardzo wczesnym dzieciństwie – maluchy zaczynają chorować najczęściej przed ukończeniem pierwszego roku życia! U najmłodszych (do 2 r. ż.) zmiany występują nieregularnie na twarzy (to nie tylko policzki czy czoło, ale również owłosiona skóra głowy!), na kończynach, na tułowiu. U nieco starszych (3-11 r. ż.) choroba objawia się głównie w obrębie powierzchni zgięciowych stawów (łokcie, pod kolanami, nadgarstki), a u jeszcze starszych i dorosłych zmiany mogą obejmować całe grzbiety rąk. W każdym wieku może wystąpić też erytrodemia, czyli objawy AZS zajmujące skórę na całym ciele.

Co robić, gdy rozpoznamy objawy AZS u dziecka?

Jeśli zauważysz powodujące świąd zmiany skórne u swojego dziecka, czym prędzej udaj się z nim do dermatologa. Poprzez badania i testy ustali on czy rzeczywiście maluch ma AZS oraz – w zależności od nasilenia zmian i wieku chorego – ustali odpowiedni tok leczenia.

AZS ma charakter przewlekły, a co gorsza nawet po długim okresie bezobjawowym choroba ta lubi powracać. Często wydaje się, że leczenie odniosło skutek, ale atopowe zapalenie skóry ponownie pojawia się po kilku miesiącach!

Dlatego trzeba pamiętać o profilaktyce: jeśli ustalone zostały alergeny uczulające malucha , to musimy jak najprędzej przedsięwziąć kroki, by je wyeliminować. Należy również właściwie pielęgnować skórę malucha (zgodnie z zaleceniami lekarza) oraz pamiętać o jej regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *