Cierpisz na zaparcia? Poznaj kilka skutecznych sposobów na zatwardzenie

Zaparcia, zwane także zatwardzeniem to dziś przypadłość bardzo pospolita. Szacuje się, że na problemy z wypróżnianiem cierpi aż połowa społeczeństwa po 60 roku życia i około 30% po 30 roku życia. Mimo, że zaparcia mogą przydarzyć się każdemu, to jednak częściej borykają się z nimi kobiety niż mężczyźni. W większości przypadków, dyskomfort spowodowany jest niewłaściwą dietą i mało aktywnym stylem życia.

Mimo, że zaparcia mogą być dolegliwością wstydliwą, to jednak nie wolno ich lekceważyć. Nieleczone, prowadzą bowiem do bardzo poważnych powikłań. Wśród chorób powodowanych przez nieleczone zaparcia wymienia się hemoroidy (guzki krwawnicze) oraz raka jelita grubego. Niekiedy nieleczone zatwardzenia mogą prowadzić do zmiany mikroflory jelitowej, a nawet wypadania odbytu. W wyniku długotrwałego przetrzymywania stolca, możemy odczuwać wzdęcia i gazy, borykać się z nieprzyjemnym zapachem z ust, a także mieć kłopoty z cerą. Dobra wiadomość jest taka, że zaparcia są zazwyczaj problemem okresowym i w prosty sposób możemy się ich pozbyć. Istnieje szereg domowych sposobów na zatwardzenie, dzięki którym możemy uporać się z problemem i tym samym podnieść komfort codziennego życia.

brzuch-kobiety

Kiedy można mówić o zatwardzeniu?

Częstość wypróżnień jest cechą bardzo zmienną i każdy człowiek ma swój własny rytm. Jednakże istnieją pewne ogólnie przyjęte normy, które na obecność problemu. O zatwardzeniu mówimy zazwyczaj wtedy, gdy częstość wypróżnień wynosi mniej niż 3 tygodniowo, a stolce są suche i twarde. O zatwardzeniu mówi się również wtedy, kiedy samo wydalanie stolca sprawia duży ból i wymaga od nas sporego wysiłku. O zatwardzeniu można mówić również w sytuacji, kiedy pacjent ma trudności w zapoczątkowaniu codziennego oddawania stolca, a każda wizyta w toalecie i tak kończy się uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Główne przyczyny zaparć

Zaparcia kojarzą się głównie z nieodpowiednią dietą i zbyt małą ilością ruchu na co dzień. I tak też jest w większości przypadków. W momencie, kiedy jemy zbyt tłusto i zbyt obficie, a do tego przyjmujemy małe ilości płynów, wówczas dyskomfort mamy zagwarantowany. Niedostateczna ilość wody powoduje, że skurcze mięśni okrężnicy są bardzo wolne, co prowadzi do twardnienie stolca i jego wysychania. Zatwardzeniom sprzyja także zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie oraz byt duża ilość cukru. Jedząc duże ilości słodyczy zamiast warzyw i owoców, sami narażamy siebie na problemy z wypróżnianiem. Wśród innych przyczyn zaparć wymienia się stres, nadużywanie środków przeczyszczających, zespół jelita drażliwego oraz ciążę. Niekiedy zaparcia wynikają ze strachu przed wypróżnieniem, który spowodowany jest bólem wynikającym np. z obecności hemoroidów czy szczeliny odbytu. Bardzo często za zaparciami stoją liczne choroby, jak np. niedoczynność tarczycy, depresja, cukrzyca, mocznica, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. Niekiedy zaparcia wywołują leki, które przyjmujemy. Są to głównie leki antykoncepcyjne, preparaty z wapniem oraz leki na zgagę.

Domowe sposoby na zatwardzenie – zmiana diety

Wśród domowych sposobów na zatwardzenie, istotną rolę odgrywa zmiana diety. Przede wszystkim należy zadbać o regularne spożywanie poszczególnych posiłków. Dietetycy biją na alarm, aby jeść mniej a częściej. Zamiast więc 3 dużych posiłków, lepiej zjadać 5-6 mniejszych. Walcząc z zaparciami, należy zadbać o dietę zróżnicowaną i bogatą w błonnik pokarmowy. Każdego dnia należy zjadać 5 dużych porcji warzyw i owoców, zwłaszcza surowych. Warto zaprzyjaźnić się z warzywami strączkowymi, pełnoziarnistym pieczywem, grubymi kaszami i nieoczyszczonym ryżem. Każdy obiad należy rozpoczynać od surówki, a dopiero potem zjadać całą resztę. Należy zrezygnować z ciast, ciasteczek, czekolady i produktów zawierających kakao, które ma właściwości zatwardzające. Zrezygnować należy także z napojów gazowanych, słodkich soków, słodkich herbat i kawy, które mają efekt odwadniający. Nie wolno zapominać o przyjmowaniu dużych ilości płynów. Zaleca się, aby każdego dnia wypijać około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Warto zaprzyjaźnić się także z ziołowymi herbatkami, a zwłaszcza rumiankiem, miętą, melisą i naparem z kopru włoskiego.

Domowe sposoby na zatwardzenie – owoce suszone i nabiał

Wśród prostych, jednocześnie skutecznych sposobów na zatwardzenie ważne miejsce zajmują owoce suszone. To one pobudzają jelita do lepszej pracy i ułatwiają trawienie. Z owoców suszonych najlepsze efekty daje śliwka. Podobnie działają rodzynki, daktyle, figi i jabłka. Dietetycy zalecają jedzenie kilku sztuk suszonych owoców tuż przed snem. Do domowych sposobów na zatwardzenie zalicza się także produkty nabiałowe, będące źródłem pożytecznych bakterii. Szczególnie polecane są jogurty naturalne, zsiadłe mleko i maślanka.

Domowe sposoby na zatwardzenie – szklanka wody na czczo

Doskonałym sposobem na zatwardzenie jest wypijanie każdego dnia na czczo szklanki przegotowanej wody z plasterkiem cytryny. Jeśli nie przepadasz za kwaśnym smakiem wody, z powodzeniem możesz dodać do niej odrobinę miodu. Sprawdzonym sposobem na zatwardzenie jest także wypijanie wody, w której przez całą noc moczyły się suszone śliwki. Napój ten działa lekko przeczyszczająco, tak więc przy minimum wysiłku, pozwala rozwiązać męczący problem.

Domowe sposoby na zatwardzenie – aktywność fizyczna

Domowe sposoby na zatwardzenie to także więcej ruchu na co dzień. Niby rzecz oczywista, a jednak często bagatelizowana. Prawda jest taka, że systematyczna aktywność fizyczna (w dowolnej formie) ma niezwykle pozytywny wpływ na kondycję jelit. O ile bierny styl życia bardzo rozleniwia jelita, o tyle ruch działa na nie motywująco. Warto więc w codziennym pośpiechu, znaleźć odrobinę czasu na aktywność fizyczną. Może to być spacer, jazda na rolkach, basen lub bieganie. Wszystko zależy od tego, co sprawia ci największą przyjemność.

Wsparcie z aptecznej półki

Domowe sposoby na zatwardzenie to nie jedyne rozwiązanie. Istnieją także inne sposoby na zatwardzenie, do których zalicza się suplementy diety oraz wyroby medyczne. Oczywiście niewskazane są tabletki o działaniu silnie przeczyszczającym, których długoterminowe przyjmowanie przynosi zazwyczaj efekty odwrotne od oczekiwanych. Zaleca się natomiast przyjmowanie preparatów na bazie ziół i składników naturalnych. Naturalnym sposobem na zatwardzenie jest Xenna Zioła – lek w formie saszetek z suszonymi liśćmi senesu do zaparzania. Produkt dedykowany jest osobom ceniącym naturalne metody terapii. Tradycyjna forma gorącego naparu oraz sposób działania leku sprawiają, iż Xenna Zioła na zaparcia to jedna z najchętniej wybieranych aptecznych herbat funkcjonalnych na polskim rynku. Warto w tym miejscu dodać, że Xenna Zioła na zaparcia należy do leków przeczyszczających o niegwałtownym działaniu, które zaczyna być odczuwalne po 8-10 godzinach od podania. W bogatej gamie produktów Xenna znajdziemy również specjalny preparat dla dzieci borykających się z mączącymi zaparciami. Xenna Balance Junior, bo o nim mowa, w naturalny sposób reguluje pracę jelit dziecka, zmiękcza stolec i tym samym ułatwa wypróżnianie.

Jeden komentarz

  1. U nas zaparcia są rodzinne, więc wiem jak sobie z nimi radzić, podstawa to odpowiednie żywienie i unikanie zapierających potraw i produktów, a w ostateczności skuteczny i bezpieczny dicopeg, nie wchłania się z układu pokarmowego i nie rozleniwia jelit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *