Co powinna mieć w ofercie szkółka roślin ozdobnych?

Właściciele wielkich ogrodów czy też mniejszych przydomowych ogródków, którzy posiadają dogodne warunku do hodowania rozmaitych roślin ozdobnych, bylin, krzewów oraz drzew, w poszukiwaniu nowych sadzonek śmiało powinni udać się do szkółek. W takich szkółkach roślin ozdobnych czeka na nich nie tylko bogaty wybór poszczególnych gatunków roślin, ale też fachowa pomoc ekspertów oraz pasjonatów.

Szkółka roślin ozdobnych – co to za miejsce?

Rośliny hodowane w szkółkach mają bardzo dobre warunki, dlatego stosunkowo rzadko chorują. Z pewnością sprzyja temu duża powierzchnia, przeznaczona pod ich uprawę, a także dostosowanie odpowiednich warunków do poszczególnych gatunków roślin, za co odpowiadają wykwalifikowani pracownicy. Dbają oni o oto, by sadzonki posiadały odpowiedni system korzenny, dzięki czemu doskonale poradzą sobie w nowych warunkach, a więc zaadaptują się w naszym ogrodzie. Tak dopilnowane i zadbane rośliny są nie tylko zdrowe, ale i silne. A zatem szkółka roślin ozdobnych to najlepsze miejsce dla rozwoju sadzonek.

Eksperci i pasjonaci w szkółce roślin ozdobnych

Jeśli planujemy zakup nowy roślin do naszego ogrodu, oczywiście szkółki roślin ozdobnych są najlepszym wyborem. Sadzonki zakupione w takich miejscach są najwyższej jakości, a to oznacza, że bez problemu przyjmują się w nowym miejscu, będą pięknie rosły i jest małe prawdopodobieństwo, że będą chorowały. Wpływ ma na to nie tylko odpowiednio przygotowane podłoże i warunki w jakich wzrastały, ale przede wszystkim ludzie, którzy się nimi opiekują. To od nich w dużej mierze zależy, w jakiej kondycji będą rośliny.

Pracownikami takich miejsc są na ogół eksperci oraz pasjonaci, zajmujący się promocją zieleni w społeczeństwie, którzy chętnie służą pomocą. Podpowiedzą nam, jakie rośliny lepiej poradzą sobie w miejscach zaciemnionych, a jakie lubią nasłonecznienie, a także które odnajdą się w środowisku miejskim, a które zdecydowanie potrzebują czystego powietrza. Możemy też liczyć na poradnictwo z zakresu odpowiedniej pielęgnacji naszych nowo zakupionych roślin, by pięknie rosły, wyglądały kwitnąco i towarzyszyły nam przez długie lata.

Rośliny ozdobne w pojemnikach czy balotowane – w jakiej formie najlepiej je kupić?

W szkółkach możemy dostać rośliny sprzedane w różnej formie.

Do wyboru mamy:

  • rośliny pojemnikowe, które od początku procesu produkcji uprawiane są w pojemnikach;
  • rośliny balotowane, które początkowo rosnące w gruncie, po czym tuż przed sprzedażą wykopywane są wraz z korzeniami i otaczającą je bryłą ziemi, które następnie zabezpieczane są odpowiednią tkaniną; mogą też posiadać odkryty system korzenny – bez otaczającej je bryły ziemi.

Rośliny uprawniane w pojemnikach dostępne są w sprzedaży praktycznie przez cały okres wegetacji, a zatem możemy je sadzić od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni (do zamarznięcia ziemi). Jest to co prawda najdroższa forma sprzedaży roślin, ale za to takie sadzonki bardzo łatwo się przyjmują, co jest zasługą dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, który nie miał możliwości ucierpienia na skutek wykopywania rośliny z ziemi. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że nie ma potrzeby od razu wkopywania ich do ziem, spokojnie mogą stać w doniczkach nawet przez kilka miesięcy, oczywiście o ile będą systematycznie nawadniane. Jeśli chodzi o rośliny kupowane do gruntu to dostaniemy je tylko w okresie ich spoczynku, a więc wczesną wiosną, wtedy gdy nie zaczną jeszcze rozwijać się pąki (na ogół jest to przełom marca i kwietnia) oraz późną jesienią, wtedy gdy zrzucą liście, ale zanim przyjdą przymrozki (okres ten przypada na drugą połowę października).

Po wykopaniu roślin z gruntu musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu korzeni, chociażby wilgotnym materiałem, po to by nie wyschły one podczas transportu. Takie rośliny należy też jak najszybciej zadołować, czyli posadzić poprzez ułożenie ich w dołku i zasypanie korzeni wilgotną ziemią. Rośliny sprzedawane w takiej formie są znacznie tańsze od tych uprawianych w pojemnikach. Rośliny balotowane, które najczęściej pojawiają się w sprzedaży w drugiej połowie kwietnia oraz od września do połowy października, to przeważnie rośliny iglaste oraz zimozielone. Ich wadą jest to, że podczas wykopywania może dojść do uszkodzenia rośliny albo do wysuszenia korzeni, co z kolei spowoduje ich obumarcie.

Szkółka roślin ozdobnych – co tam zajdziemy?

W szkółkach roślin ozdobnych znajdziemy wiele gatunków roślin, znacznie więcej niż w tradycyjnym markecie ogrodniczym czy też innym punkcie sprzedaży roślin. Są tam sadzonki roślin bardzo popularnych, jak i unikatowych. Nie musimy, więc w tej materii się ograniczać, tylko wybieramy to, co nam rzeczywiście odpowiada i zaspokoi nasz gust oraz potrzeby.

W każdej dobrej szkółce roślin ozdobnych na pewno powinny znaleźć się najróżniejsze odmiany i rozmiary roślin, w tym sadzonki:

  • drzew liściastych i iglastych,
  • krzewów ozdobnych,
  • krzewów owocowych,
  • bylin, pnączy i traw,
  • roślin rabatowych oraz balkonowych,
  • roślin wrzosowatych i ziół.

Przy ich wyborze powinniśmy móc liczyć na fachową pomoc wykwalifikowanych pracowników szkółki.

Szkółka roślin ozdobnych – idealne miejsce do zakupu roślin do naszego ogrodu

Każdy ogród można pięknie zaaranżować, wystarczy poświęcić mu trochę czasu i pracy. Za niewielki pieniądze można stworzyć bardzo przyjemne miejsce do odpoczynku oraz relaksacji. Jeśli nie mamy pomysły jak się do tego zabrać i w jakie roślin najlepiej zainwestować to warto poprosić o pomoc pracowników szkółek roślin ozdobnych. Kupując w szkółce możemy być pewni, że dostaniemy tam rośliny zadbane, zdrowe, odpowiednio przygotowane do posadzenia w naszym ogrodzie. Co więcej, pracujący tam eksperci i pasjonaci z pewnością będą nam służyli fachową pomocą. Podpowiedzą nam nie tylko jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w warunkach panujących w naszym ogrodzie, ale doradzą też jak należy odpowiednio o nie dbać. Zatem szkółka roślin ozdobnych to z pewnością najlepsze miejsce do zakupu roślin, idealnie nadający się do naszego ogrodu.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Czas na opony letnie - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles