Co to jest sedacja i kiedy się ją stosuje?

Myślę, że w większości przypadków wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się nam z czymś mało przyjemnym, czasem niekomfortowym i bolesnym. Natomiast dla pewnej grupy pacjentów jest to ból, udręka, snucie katastroficznych wizji i pytań:

Współczesna stomatologia dąży do ograniczenia lub wręcz całkowitego wyeliminowania bólu. Znieczulenie miejscowe jest postępowaniem rutynowym w sytuacjach, gdy spodziewamy się dolegliwości bólowych lub dużego dyskomfortu podczas zabiegu.

Pacjenci, którzy odczuwają paniczny strach przed igłą (jest ich dość sporo i ja sam do nich należę), mogą dziś liczyć na znieczulenie powierzchniowe ( maść lub aerozol aplikowany na błonę śluzową), które zdecydowanie zmniejsza lub nawet eliminuje ból towarzyszący podaniu właściwego znieczulenia.

Inną metodą skutecznie ograniczającą doznania bólowe u pacjentów jest „komputerowe” znieczulenie stomatologiczne. Dzięki tej metodzie prędkość wstrzykiwanego środka znieczulającego jest ściśle kontrolowana, a dyskomfort i obrzęk tkanek jest zdecydowanie mniejszy.

No dobrze, ale czasami paniczny strach przed dentystą (dentofobia) jest od nas silniejszy. Bardziej boimy się bezsilności na fotelu, czasu trwania zbiegu i dotyku, niż realnego bólu, który w zawsze może w naszej głowie wystąpić. CO WTEDY?

Czy znieczulenie ogólne do leczenia stomatologicznego to rzeczywiście tak dobry pomysł?

Sedacja co to jest?

Jest to stan głębokiego uspokojenia, który następuje po podaniu celowanych środków farmakologicznych ( leków obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego).

Efektem ich podania jest zmniejszenie napięcia organizmu i zniwelowanie niepokoju.

Wyróżniamy:

  • Sedacje wziewną – pacjent czuje senność, nie odczuwa lęku, a nawet traci kontakt z rzeczywistością
  • Sedację głęboką – po podaniu dożylnego środka uspakajającego pacjent zapada w płytki sen, zachowując przy tym oddechowe odruchy obronne, takie jak połykanie, kaszel i kichanie.DEF

Sedacja wziewna sprawdza się głównie w przypadku małych dzieci, które panicznie boją się dentysty i reagują histerią na każdą próbę leczenia ( brak możliwości wykonania zabiegu). Natomiast pacjenci z dentofobią chętnie korzystają z sedacji, ponieważ znacznie redukuje ona poziom lęku i daje dużą szansę bezstresowego leczenia stomatologicznego..Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi podtlenku azotu i tlenu za pomocą maseczki twarzowej. Ma to oczywiście miejsce przed rozpoczęciem właściwego leczenia stomatologicznego, a efekt jest niemalże natychmiastowy. Pacjent czuje się rozluźniony i poniekąd oszołomiony, nie odczuwa strachu ani bólu, nie pomaga lekarzowi, ale co najważniejsze nie przeszkadza.

Jednocześnie traci poczucie upływającego czasu i nawet po długim zabiegu jest przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę.

Najistotniejszym jest to, że pacjent zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem ( jako rodzice pamiętajmy że jakakolwiek utrata kontaktu z dzieckiem to dla nas uczucie totalnej bezsilności i duży stres).

Alternatywą jest sedacja głęboka. Jest to konieczność zaangażowania wykwalifikowanego lekarza anestezjologa, który oceni stan zdrowia pacjenta, zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań ogólnych ( ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta) i podczas zabiegu zaaplikuje środek znieczulający wyłączający świadomość.

Większy stres, większy koszt i pojawiające się pytanie „Czy warto strzelać z armaty do muchy?”

Czy sedacja jest bezpieczna?

Pytanie trudne, bo tak naprawdę życie jest szalenie niebezpieczne. Doświadczony lekarz stomatolog, certyfikowany sprzęt, doświadczenie w tego typu zabiegach, odpowiednio wdrożone i stosowane procedury minimalizują szanse wystąpienia efektów ubocznych, ale ich nie wykluczają.

Przy tego typu dylemacie ze strony pacjenta, a przede wszystkim rodzica małego pacjenta warto poświęcić czas, przegadać, omówić i wybrać metodę postępowania wraz z lekarzem prowadzącym.

Tylko pełne zaufanie do jego działań i decyzji daje nam „spokojną głowę” i potwierdza słuszność podjętej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles