Co wiedzieć o alimentach?

Posiadanie dziecka daje wiele radości. Niestety, ale związane jest również z dużymi kosztami. Szacuje się, że koszt wychowania dziecka do 18 roku życia to około 200 tysięcy złotych. Ta kwota robi wrażenie. Zdarza się niestety, że jedno z rodziców odmawia opieki nad dzieckiem. Należą Ci się wtedy alimenty. Sprawdź co musisz wiedzieć o alimentach w Polsce oraz kto może pomóc Ci je uzyskać.

  • Tematyka alimentów jest bardzo trudna. Warto jednak postarać się o uzyskanie takiej pomocy.
  • Pismo o przyznanie alimentów należy złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich.
  • Samodzielna ubieganie się o zasiłek alimentacyjny może być bardzo trudne. Warto zaufać sprawdzonemu fachowcy.

Wiele sytuacji losowych sprawia, że uzyskanie alimentów nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Pomimo prawnego obowiązku łożenia na dziecko, jeden z rodziców może uniknąć płacenia alimentów. Odbija się to na dziecku, bo to rodzic sprawujący opiekę musi wiązać koniec z końcem, co często powoduje branie dodatkowej pracy. Zmniejsza to wyraźnie czas poświęcony dziecku. W takim wypadku należy udać się do sądu i złożyć pozew o należne dziecku alimenty. Pamiętaj, że świadczenia alimentacyjne przeznaczone są dla dziecka, nie dla Ciebie!

O alimenty można składać niezależnie od stanu cywilnego. Ponownie zawarcie związku małżeńskiego nie jest przeszkodą do uzyskania świadczenia. Pierwsze kroki, jakie należy wykonać to napisanie pozwu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie pismo stworzyć samemu. Warto pamiętać, że pozew nie powinien być dłuższy niż 2 strony. Powinien zawierać dokładny opis Twojej sytuacji – miejsce zamieszkania, sytuacja zawodowa czy przeciętne wydatki miesięczne. Warto też zawrzeć opis sytuacji materialnej osoby pozwanej.

Warto też wiedzieć jakie załączniki musi zawierać pozew. Nie możesz zapomnieć o:

  • Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
  • Oświadczenie o uznaniu dziecka lub odpis wyroku ustalającego ojcostwo.
  • Zaświadczenie o zarobkach
  • Odpis wyroku rozwodowego lub odpis skróconego aktu ślubu.
  • Wyliczenie kosztów utrzymania dziecka.

Sam pozew wraz z załącznikami musi zostać złożony w sądzie rejonowym, dokładnie w wydziale rodzinnym oraz nieletnich. Możesz wybrać sąd odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania lub miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli postanowisz złożyć pozew osobiście, to pamiętaj o odebraniu pokwitowania złożenia pisma.

Kwota, jaka zostanie zasądzona na rzecz Twojego dziecka, będzie zależeć od wielu czynników. Są to między innym sytuacja majątkowa oraz zarobki zobowiązanego. Sąd powinien wziąć pod uwagę nie tylko rzeczywiste zarobki, ale również predyspozycje i możliwość. Dzięki temu zostaje uniknięta sytuacja, gdy osoba zobowiązana podejmuje mniej płatną płacę, aby obniżyć wysokość alimentów.

Należy jednak wiedzieć, że prawo alimentacyjne należy do bardzo skomplikowanych. Jest to przyczyna, aby skorzystać z usług profesjonalistów. Wpisując w wyszukiwarkę „alimenty Warszawa” lub „alimenty w Warszawie” można znaleźć wiele ofert. Należy pamiętać, aby wybrać ofertę specjalisty, którego główną dziedziną są alimenty. Dzięki zaufaniu profesjonalnej kancelarii adwokackiej unikniesz niepotrzebnego stresu, który będzie związany z procesem. Zaufanie adwokatowi pozwoli na spokojny sen. Brak błędów formalnych czy brakujących dokumentów spowoduje, że uzyskanie alimentów przebiegnie możliwie szybko. Jeżeli osoba uchyla się od płacenia alimentów, skontaktuj się z profesjonalistą, który przedstawi Ci możliwe opcje. Pamiętaj, że konsultacja nie jest jednoznaczna z oddaniem sprawy do kancelarii.

0 0
0 %
Happy
100 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles