Co wybrać na grypę – ibuprofen czy paracetamol?

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen stosowane są bardzo często. Wiele osób sięga po nie bez ograniczeń, uważając, że skoro nie są przepisywane na receptę, są całkowicie bezpieczne. Często także stosuje się je zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że substancje te różnią się od siebie pod różnymi względami i od tego powinno się uzależniać ich wybór w określonych sytuacjach.

Co wybrać na grypę – ibuprofen czy paracetamol?

Gdy męczy gorączka

Podwyższona temperatura w przypadku grypy to norma. Gorączka może być dość wysoka, co świadczy o tym, iż organizm walczy z wirusem. W podwyższonej temperaturze możliwe jest usuwanie zarazków, zatem jest to objaw w gruncie rzeczy pozytywny. Jednak wysoka i utrzymująca się dłuższy czas gorączka może być niebezpieczna, konieczne jest sięgnięcie po skuteczny lek obniżający temperaturę. Właściwości przeciwgorączkowe mają oba leki – ibuprofen i paracetamol. Lepszym wyborem może być jednak sięgnięcie po ibuprofen, gdyż ma on także działanie przeciwzapalne, którego paracetamol nie posiada. Jego działanie w zbijaniu gorączki na ogół może być skuteczniejsze. Nie oznacza to jednak, że zawsze taki wybór będzie godny polecenia. W przypadku małych dzieci lepiej sięgnąć po paracetamol, który ma łagodniejsze działanie i jest dla nich bezpieczniejszy. W tym względzie różnica w obu lekach jest bardzo znaczna. Ibuprofen można podawać osobom, które ukończyły 12. rok życia, podczas gdy paracetamol jest bezpieczny już dla 3-miesięcznych maluchów. Gdy więc gorączka pojawia się u dziecka, lepszym wyborem jest paracetamol.

Który lek na ból?

Grypa to nie tylko kaszel, katar czy gorączka. W przypadku tej choroby bardzo męczące są też bóle, głównie głowy, mięśni i stawów. Który z wymienionych leków wybrać na te dolegliwości?

Ogólnie można uznać, że ibuprofen i parcetamol działają tak samo skutecznie jeśli chodzi o zwalczanie bólu. Warto jednak dobierać te leki do rodzajów pojawiającego się bólu. Gdy doskwiera ból głowy i stawów, rekomendowanym wyborem jest łagodnie działający, ale bardzo skuteczny paracetamol. Przeciwzapalny ibuprofen dobrze zaś zwalcza bóle mięśni, a także stany zapalne uszu czy zatok.

Oczywiście także w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę wiek pacjenta – dla dzieci poniżej 12. roku życia także jeśli chodzi o ból wszelkiego rodzaju lepszym wyborem będzie paracetamol.

Co dla ciężarnych?

Kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią stanowią bardzo specjalną grupę jeśli chodzi o stosowanie leków. Najlepiej w tym czasie byłoby w ogóle ich nie stosować, gdyż nawet niepozorne substancje mogą wywoływać wielkie szkody w zdrowiu płodu i narodzonego już dziecka. Nie oznacza to jednak, że ciężarne czy karmiące mają cierpieć z powodu bólu czy gorączki bez żadnej pomocy. Na wszystkie rodzaje takich dolegliwości zdecydowanie lepszy będzie paracetamol. Lek ten jest bezpieczny nawet dla małych dzieci, przyjmowany w niewielkich dawkach przez matki nie zaszkodzi też płodom i noworodkom. Oczywiście, trzeba przyjmować lek ściśle według zaleceń lekarza.

Stosowanie ibuprofenu w tym szczególnym okresie nie jest polecane, a w ostatnim trymestrze ciąży jest wręcz niebezpieczne. Dopiero po urodzeniu dziecka i w czasie karmienia można po niego ewentualnie sięgnąć, ale tylko w porozumieniu z lekarzem i w ramach krótkotrwałej kuracji.

Który lek jest bezpieczniejszy?

Z przedstawionych informacji wynika, że paracetamol jest lekiem znacznie bezpieczniejszym niż ibuprofen, zwłaszcza dla niektórych grup pacjentów. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że oba te leki są bezpieczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Niebezpieczne jest zwłaszcza ich przedawkowanie i wówczas nawet względnie łagodny paracetamol może doprowadzić – w skrajnych przypadkach – do zgonu. Leki te należy stosować zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ulotce, podanymi przed farmaceutę lub lekarza. Nie zaleca się też ich zbyt długiego stosowania. W przypadku obu leków może też pojawić się nadwrażliwość.

Więcej o zwalczaniu grypy przeczytasz na febrisan.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Febrisan ® Proszek musujący. Skład: 1 saszetka podłużna (5 g proszku musującego) zawiera substancje czynne: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, jaskra z wąskim kątem przesączania, ciąża i okres karmienia piersią, fenyloketonuria, choroba alkoholowa, dzieci w wieku poniżej 12 lat. Opakowanie: Opakowanie jednostkowe zawiera 8, 12 lub 16 saszetek podłużnych.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles