Czy ketchup ma wartości odżywcze?

0

Niektóre artykuły spożywcze traktujemy wyłącznie jako dodatki smakowe i właściwie nie zastanawiamy się nad ich walorami odżywczymi. Używamy ich wszak w roli przypraw lub dodatków, zazwyczaj nie dodając ich zbyt wiele do żadnej potrawy. Doskonałym przykładem jest tu ketchup. Ten najpopularniejszy z zimnych sosów pomidorowych pojawia się na naszych stołach, by dodać smaku frytkom, smażonym rybom, kanapkom z serem…

Zjadamy go jednak tak niewiele, że mało komu przychodzi do głowy zastanawiać się nad tym, czy ma on wartości odżywcze. Specjalnie dla Was postanowiliśmy sprawdzić pod tym kątem ketchup Pudliszki. Skład i wpływ, jaki ma on na nasze zdrowie, omawiamy w poniższym artykule.

Ketchup Pudliszki – skład dobrze przemyślany

Pierwsza kwestia, którą udało nam się ustalić ponad wszelką wątpliwość – nie, ketchup Pudliszki w najmniejszym nawet stopniu nie jest szkodliwy dla zdrowia. Nie ma w nim bowiem nic, co mogłoby cię zaniepokoić. Oprócz pomidorów w dużej ilości (o czym więcej powiemy za chwilę) znajduje się tam nieco soli, octu i cukru oraz skrobia kukurydziana. Ta ostatnia odpowiada za idealną, wygodną w aplikacji konsystencję ketchupu, natomiast zestaw sól, ocet i ketchup to naturalne substancje konserwujące. Dzięki temu, że zostały zawarte w składzie, nie ma potrzeby „wzbogacania” go o żadne sztuczne konserwanty i ulepszacze. Według podobnych zasad powstają zresztą także pozostałe produkty marki Pudliszki (sos do spaghetti, koncentrat pomidorowy czy dania gotowe).

Zdrowe w pomidorach – zdrowe w ketchupie?

Co jeszcze może kryć w sobie ketchup Pudliszki? Skład, przynajmniej jeśli chodzi o dodatki, mamy już wyjaśniony. Przyjrzyjmy się zatem surowcowi podstawowemu, czyli pomidorom. Do wyprodukowania 100 g ketchupu łagodnego Pudliszki wykorzystuje się minimum 198 g świeżych pomidorów, a w przypadku ketchupu Premium jest to nawet 225 g. To, w porównaniu z produktami konkurencji, doskonały wynik. Warto dodać, że wszystkie produkty firmy Pudliszki (sos do spaghetti, przecier pomidorowy i inne) powstają ze świeżych, zbieranych ręcznie pomidorów dostarczanych do zakładów produkcyjnych bezpośrednio przez lokalnych dostawców. To gwarancja doskonałej jakości surowca i starannej selekcji warzyw, które potem, w przetworzonej wersji, trafiają na twój stół.

Jeśli więc dany artykuł Pudliszki (sos do spaghetti czy ketchup, którym się tu zajmujemy) produkowany jest z dużej ilości pomidorów, czy wartości odżywcze świeżego warzywa zostają w nim zachowane? Odpowiedź brzmi: w większości tak. Ketchup Pudliszki można z pewnością uznać za pełnowartościowe źródło niezwykle cennej substancji zawartej w pomidorach. Jest nią likopen – przeciwutleniacz, który zalecany jest przez lekarzy w profilaktyce chorób nowotworowych i chorób serca. Dodając ketchup do kanapek czy frytek, dostarczasz więc swojemu organizmowi pewną dawkę likopenu. Nie zastąpi to oczywiście w zupełności jedzenia świeżych warzyw, ale zawsze to coś, prawda?

Nie taki więc ketchup straszny, jak go malują!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here