Czy nastolatki mogą zażywać pigułki antykoncepcyjne?

Powinien je zaordynować lekarz. Na rynku jest w tej chwili dużo preparatów i pigułki antykoncepcyjne można dobrać indywidualnie dla każdej kobiety.

Czasem lekarz może przepisać takie pigułki, ale przede wszystkim w celach leczniczych, a nie antykoncepcyjnych. Antykoncepcja jest wówczas traktowana jako działanie uboczne preparatu.

Najwcześniej pigułki antykoncepcyjne dziewczyna może przyjmować 2-3 lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki, kiedy cykle są już w miarę regularne, a gruczoły hormonalne osiągnęły dojrzałość.

Zanim lekarz przepisze kobiecie pigułki antykoncepcyjne powinien ustalić, czy pali ona papierosy. Jeśli tak – takie tabletki nie są dla niej wskazane. U palaczki, która stosuje taką antykoncepcję, kumuluje się i zwiększa wówczas ryzyko zakrzepicy żylnej. Chorobie tej sprzyja bowiem zarówno palenie, jak i integralne składniki tabletek antykoncepcyjnych – etynyloestradiol oraz tzw. gestageny najnowszej generacji. W efekcie może to prowadzić do udarów mózgowych nawet u młodych kobiet w wieku rozrodczym. Dotąd nie ma danych, jaka ilość wypalanych papierosów przy stosowanej antykoncepcji doustnej zwiększa ryzyko zakrzepicy. Przyjmuje się, że przy regularnym i nałogowym paleniu ryzyko to wzrasta automatycznie i utrzymuje się przez pewien czas nawet wówczas, gdy kobieta definitywnie rzuciła papierosy.

Kolejnym przeciwwskazaniem w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych jest skłonność do zakrzepicy oraz cukrzyca. Dla diabetyczki szkodliwe mogą się okazać niektóre gestageny zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych.

Trzeba też pamiętać, że pigułki zwiększają ryzyko raka piersi. Nie mogą ich więc przyjmować kobiety z rodzinną predyspozycją do raka biustu.

Przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej może być też podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – pod wpływem pigułek ciśnienie może jeszcze bardziej wzrosnąć i doprowadzać do zmian w tętnicach.

Przed przepisaniem pacjentce antykoncepcji hormonalnej, lekarz powinien określić indeks masy ciała kobiety, czyli BMI (po angielsku Body Mass Index). Oblicza się go następująco: masę ciała w kilogramach trzeba podzielić przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach. Jeśli kobieta jest otyła (czyli kiedy jej BMI przekracza 30), należy zrobić lipidogram – czyli badanie, które określi rodzaj tłuszczów zawartych we krwi. Jeśli wynik badania odbiega od normy (we krwi za dużo jest trójglicerydów), może być to przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Konieczny jest też pomiar ciśnienia tętniczego. Jeśli ciśnienie wynosi 150/90 mmHg, lub jest jeszcze wyższe, może to być przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułki.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *