Czy stres mamy wpływa na kolki u dziecka? Odpowiadamy

0

Kolki u niemowlaka to dolegliwości, które od zawsze budzą obawy rodziców. Niedający się niczym ukoić płacz dziecka, który może trwać nawet kilka godzin, zmusza do poszukiwań przyczyn takiego stanu. Chociaż specjaliści wskazują przede wszystkim na niedojrzałość układu pokarmowego niemowlęcia, coraz częściej mówi się o dodatkowych czynnikach, takich jak stres mamy.

Mimo prowadzonych badań naukowych do tej pory nie udało się ustalić jednej konkretnej przyczyny kolki u niemowlaka[1]. Najczęściej zalicza się do nich niedojrzałość układu pokarmowego, zmianę mikrobioty jelitowej, nietolerancję białek mleka krowiego, a nawet zwiększenie wydzielania serotoniny. Warto jednak mieć świadomość, że istotną rolę mogą odgrywać czynniki zewnętrzne pochodzące z najbliższego otoczenia malucha.

Wrażliwość dziecka na bodźce zewnętrzne

Na tym etapie życia nie ukształtował się jeszcze w pełni nie tylko układ pokarmowy, ale również nerwowy, dlatego przypuszcza się, że niemowlę jest bardziej wrażliwe na dochodzące do niego bodźce zewnętrzne. Z tego powodu jako przyczynę kolki u niemowlaka wskazuje się stres i niepokój mamy.

Maluch bardzo szybko wyczuwa zdenerwowanie rodziców, dlatego kiedy cierpi na kolkę spowodowaną np. nieodpowiednią techniką karmienia, a mama się tym stresuje, dolegliwości dziecka mogą się nasilać. Tak powstaje błędne koło – pułapka, z której trudno się wydostać.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki?

W związku z tym, że nie istnieje jedna konkretna przyczyna kolki niemowlęcej, profilaktyka powinna przebiegać wielopłaszczyznowo. O czym warto pamiętać?

  • Zadbaj o prawidłową technikę karmienia – ważne jest takie ułożenie maluszka i przystawienie do piersi tak, by nie połykał on nadmiaru powietrza.
  • Zadbaj o prawidłową dietę – niech Twój jadłospis będzie zróżnicowany i zbilansowany, by dostarczyć odpowiednią porcję cennych składników odżywczych.
  • Nie stresuj się – przestań się denerwować, zrelaksuj się i dużo odpoczywaj.
  • Ogranicz bodźce zewnętrzne – karm malucha w zacisznym otoczeniu, z dala od hałasu.
  • Zastosuj delikatne zabiegi – np. masuj brzuch i plecy dziecka, łagodnie kołysz, przyłóż do jego brzuszka ciepłą pieluszkę.

Kolka to typowo niemowlęca przypadłość, która najczęściej przechodzi samoistnie ok. 5. miesiąca życia. Chociaż jest nieprzyjemna i uciążliwa, nie stanowi dla maluszka żadnego zagrożenia. Jeżeli jednak zauważasz u dziecka niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

[1] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/141714,kolka-niemowleca-rozpoznanie-i-leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here