Żyjemy w czasach, kiedy każdy na dłużej chce mieć szczupłą sylwetkę. Półki w aptekach aż uginają się od preparatów odchudzających. Czy jednak można mówić o dużej skuteczności? A jeśli tak, to kiedy po nie warto sięgnąć i na jakie można liczyć efekty?

Przede wszystkim decydując się na skorzystanie ze zdobyczy współczesnej farmacji musimy wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak cud-tabletka, po której od razu schudniemy. Jeśli takiego efektu szukamy, będzie ciężko. Ale jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, staramy się nie obciążać żołądka szkodliwym jedzeniem, preparaty te mogą nam pomóc.

Podział tabletek na odchudzanie

To, że po wejściu do apteki widzimy aż tyle różnych produktów, nie jest przypadkowe. Preparaty związane z odchudzaniem, dzielą się na kilka podstawowych kategorii. Pierwszą grupą są specyfiki odchudzające, które są wydawane na receptę. Zostały one stworzone z myślą o osobach walczących z otyłością.

Druga grupa produktów, czyli suplementy diety o działaniu odchudzającym, jest dostępna dla wszystkich. Założenie jest takie, że zawierają naturalne substancje, które mają działanie odchudzające, zmniejszające łaknienie i przyspieszające przemianę materii. Są one do kupienia w aptekach stacjonarnych, internetowych oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Czasem tabletki o obcobrzmiących nazwach są sprzedawane w innych miejscach i na aukcjach internetowych. Sprzedawcy gwarantują szybkie działanie i ekspresowe zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie wolno ich przyjmować, bo mogą mieć w składzie związki szkodliwe dla naszego zdrowia i zamiast się odchudzać, możemy się rozchorować.

Jak wybierać tabletki odchudzające?

Zanim sięgniemy po konkretny preparat, musimy się zastanowić, jakich oczekujemy efektów. Jeśli mamy kłopot z pohamowaniem głodu i wieczornego podjadania, należy skoncentrować się na tych produktach, które będą dawały uczucie sytości. Dobrze sprawdzają się te, które zawierają pęczniejący w żołądku błonnik. Poza tym będzie on ułatwiał trawienie, co także jest niewątpliwą zaletą. Z kolei przy problemie z nadmiernym jedzeniem słodyczy przyda się chrom. Będzie on odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy we krwi i przejdzie nam ochota na słodkości.

Inną grupą tabletek są te, które mają przyspieszać spalanie tłuszczu. Są one dobre, kiedy jednocześnie jesteśmy zwolennikami aktywności fizycznej. Te tabletki na odchudzanie będą działały i spalały tłuszcz podczas ćwiczeń (tylko wtedy!). Zawierają one takie składniki jak kofeina, l-karnityna i kwas linolowy (CLA).

Dalej są środki, które ograniczają wchłanianie niektórych składników jak tłuszcze i węglowodany. Jednak z nimi należy postępować ostrożnie. Kiedy zmniejszymy za bardzo wchłanianie tłuszczów, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zostaną wydalone z organizmu, więc możemy odczuwać skutki niedoborów. Są też preparaty, które odpowiadają za niewchłanianie się węglowodanów, co pozwala wyeliminować oponkę na brzuchu. W przypadku, gdy zależy nam na przyspieszonej przemianie materii, warto rozważyć te specyfiki, które zawierają ekstrakt z grejpfruta, bądź wyciąg z zielonej herbaty.

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców