Czy uczyć i jak uczyć dzieci programowania?

We współczesnych czasach bardzo często są organizowane kursy programowania dla dzieci. Jest to istotna umiejętność, która staje się obecnie coraz bardziej przydatna oraz dochodowa. Zatem niezwykle ważne jest, aby nauka programowania dla dzieci była wdrożona już od najmłodszych lat.

Czy uczyć i jak uczyć dzieci programowania?

Obecnie dzieci dorastają w zupełnie innych warunkach, niż ich rodzice. Innowacyjne wynalazki w postaci: komputerów, tabletów smarfonów oraz internetu sprawiły, że sprzęt stał się nieodłączną części ich życia.

Nauka programowania dla dzieci pozwala na dogłębne  zrozumienie cyfrowego świata, do którego wkraczanie młodemu pokoleniu przychodzi o wiele łatwiej, niż osobom starszym, które to dorastały we wcześniejszych czasach.

Z roku na rok powstaje coraz więcej cyfrowych zabawek, takich jak na przykład: Leapfrog. Jest to innowacyjny tablet słynący z kreatywnych programów do gier oraz nauki, które rozwijają wyobraźnię i uczą logicznego myślenia.

Zabawa, a nauka programowania dla dzieci

Jak się okazuje programowanie może być doskonałą formą zabawy i rozrywki dla naszych dzieci. Jego nauka nie polega na tym, że najmłodsi siadają przed pustym ekranem, na którym to muszą stworzyć jakąś wybraną aplikację. Nauka programowania dla dzieci polega przeważnie na wykształceniu myślenia o programowaniu jako skutecznej metodzie osiągnięcia celu, dzięki wyciąganiu w pełni logicznych wniosków.

Obecnie na rynku istnieje szeroki wachlarz narzędzi, które to znacznie umożliwiają naukę kodowania poprzez frajdę oraz niezłą zabawę. Te poszczególne narzędzia nie wymagają posiadania wiedzy matematycznej, gdyż są w pełni intuicyjne oraz wizualne. Ich działanie można porównać do układania puzzli.

Ciekawe gry uczące programowania

Obecnie na rynku nie brakuje niezwykle interesujących gier uczących programowania. Jedną z nich jest Scratch. Jest to gra przeznaczona dla dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat. Umożliwia ona programowanie gier, animacji oraz różnych interaktywnych historyjek, którymi można się dzielić z innymi graczami. Aplikacja ta jest bardzo popularna, gdyż obecnie działa w ponad 150 krajach i jest dofinansowywana przez wiele znanych firm.

Innym niezwykle interesującym pomysłem, który bez wątpienia może zaciekawić dziecko jest nauka programowania z pomocą uwielbianą przez tysiące dzieci grą Minecraft. W książce stworzonej specjalnie na potrzeby tej gry można znaleźć wiele cennych wskazówek, dzięki którym każde dziecko nauczy się doskonale tworzyć kod pozwalający budować, czarować, teleportować czy też tworzyć własne mini-gry.

Jakie są istotne zalety nauki programowania

Co prawda każdy człowiek ma jakieś ciekawe pomysły, niemniej często tylko nieliczni potrafią je zrealizować. Właśnie w celu kreatywnego kształtowania się wyobraźni dziecka oraz wykorzystywaniu przez niego poszczególnych narzędzia technologicznych niezbędna jest nauka programowania. Dzięki temu, gdy wpadnie mu do głowy jakieś ciekawe, innowacyjne rozwiązanie, wówczas  będzie potrafiło bez problemu wcielić je w życie.

Nawet jeśli dziecko nie zdecyduje się zostać programistą, to nauka kodowania z pewnością sprawi, że zdobędzie ono niezwykle cenne kompetencje, które przydadzą mu się w dorosłym życiu.

Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles