Czy warto kupować alternatywy dla klocków LEGO?

Nazwa klocków LEGO pochodzi od duńskiego zwrotu „Leg godt” znaczącego „baw się dobrze”. Ciekawym jest fakt, iż słowo „lego” oznacza w języku łacińskim „składać”, co dodaje dodatkowego smaczku nazwie duńskiego produktu. Czy możliwym jest jednak znaleźć tańsze zabawki kreatywne, dostarczające tak samo dobrą zabawę przy składaniu?

Oryginalne klocki

Charakterystyczny kształt klocków lego podyktowany był nie tylko kwestiami estetycznymi (zaprojektowanym wyglądem), ale również opracowanym i opatentowanym systemem ich łączenia. Prawa własności przemysłowej duńskiej firmy wygasły, a to oznacza, iż tak samo wyglądające i w ten sam sposób mocowane zabawki dla dzieci – kompatybilne z oryginałami – mogą od kilku lat, w pełni legalnie pochodzić również z innych źródeł! Co ważne, produkty oferowane przez konkurencyjne firmy często ustępują klockom LEGO tylko jedną rzeczą… ceną.

Klocki alternatywne

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących klocki stanowiących alternatywę dla duńskiego producenta jest Playmobil. Niemiecki producent oferuje zestawy w różnych seriach (np. City, Knights), jednak ceny zestawów zdecydowanie nie należą do niskich. Uznanie polskich dzieci zyskały również amerykańskie klocki Mega Bloks, stanowiące głównie konkurencję dla klocków Duplo, gdyż przeznaczone są dla najmłodszych konstruktorów.

Po wygaśnięciu praw własności przemysłowej chroniących wygląd i funkcjonalność klocków LEGO, polscy producenci dołączyli do oferowania klockowego budulca. Cobi jest firmą produkującą klocki kompatybilne z duńskimi LEGO, choć jej kolekcje kojarzone są głównie ze skierowanymi do chłopców militariami. Polskie klocki, choć nie zawsze kompatybilne z duńskimi, produkują również takie firmy jak Dromader, Wader, jednak w ich przypadku klocki są jedynie fragmentem dużej oferty zabawek kreatywnych.

Jakość chińskich klocków

Czasy, gdy produkty oznaczone „made in China” kojarzone były ze słabą jakością bezpowrotnie minęły. Zabawki dla dzieci z Aliexpress często nie tylko nie ustępują jakością, ale w swoim zakresie cenowym zdecydowanie przewyższają jakość towarów wytwarzanych w Europie. Najsłynniejszym chińskim producentem klocków jest Lepin, oferujący wierne kopie klocków LEGO w wielokrotnie niższych cenach. Z racji sporów sądowych, produkty tej marki sprzedawane są bez opakowań kartonowych. Bardzo podobny – czasem wręcz identyczny – asortyment oferuje Decool, dlatego warto porównać ceny zestawów tych marek. Firmą chińską, która wyróżnia się na tle krajowego konkurencji jest zdecydowanie Joy Joytown, oferująca nie tylko klocki przypominające koncept LEGO, ale również własne wyobrażenie zabawek kreatywnych. Jeśli zależy nam nie tylko na jakości wykonania i świetnej cenie, ale również pewności dostawy, powinniśmy zapoznać się z asortymentem Xingbao, jak i Kazi, prowadzących na Aliexpress swoje oficjalne sklepy producenta.

Taniej nie znaczy gorzej

Nie rozwodząc się nad niezliczonymi zaletami zabawek kreatywnych, warto skorzystać z tego, że rynek klocków opartych na koncepcie lego zdecydowanie poszerzył się w ostatnich latach, zwiększając konkurencję cenową. Producenci „spoza brandu LEGO” oferują często ten sam produkt w lepszej cenie, różniąc się od siebie m.in. kanałem dystrybucji (sklep stacjonarny, sklep internetowy producenta) i czasem realizacji zamówienia. Pamiętajmy, że w przypadku klocków nie tylko taniej nie znaczy gorzej, ale więcej (klocków) znaczy lepiej!

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz inspiracji na budowę domu? Zajrzyj na lovehouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles