Czy warto urządzić w domu garderobę?

Wielu z nas zastanawia się dość często, czy wartym podjęcia się krokiem jest wyposażenie swojego domu lub mieszkania we właściwie wykonaną garderobę.

Trzeba przyznać, że garderoba jest na tyle uniwersalnym pomieszczeniem, że zdecydowanie warto przemyśleć taki właśnie ruch. Może ona nie tylko skutecznie gromadzić wszystkie nasze ubrania i buty, ale również stanowić odpowiednie miejsce, aby chwilowo przechować wszystkie te kłopotliwe rzeczy, które w przypadku braku posiadania garderoby, mogłyby podziewać się w rozmaitych innych, problematycznych miejscach w domu. Warto w każdym razie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” urządzenia w domu garderoby.

Przede wszystkim, co nie podlega żadnej formie dyskusji ani w zasadzie żadnym wątpliwościom, aby rzeczywiście zorganizować w przestrzeni domowej właściwą, poprawnie zaprojektowaną i wykonaną garderobę, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni. Nie każdy, gnieżdżący się w niewielkiej kawalerce lub przykładowo mieszkaniu formatu M-3 abo M-4 jest sobie w stanie na to pozwolić. Garderoba powinna stanowić formę niemal ukoronowania naszego domowego otoczenia, będąc – co by nie mówić – mimo wszystko pewną formą wysublimowanego zbytku. O ile zatem bezwzględnie dobrze jest taką posiadać, nie byłoby racjonalnym rozwiązaniem, aby na wykonaniu wspomnianej już kilkukrotnie garderoby miała ucierpieć przykładowo przestrzeń przeznaczona na sypialnię, kuchnię, część łazienki, pokoju dziennego, korytarza, czy też prywatnego gabinetu urządzonego w domu. Tego typu pomieszczenia i ich metraż powinny mieć niejako pierwszeństwo względem potrzeby stworzenia garderoby i dopiero wtedy, kiedy nie będziemy mieć większych problemów z ich należytym usytuowaniem, można myśleć o kwestii garderoby.

Z drugiej jednak strony, urządzenie garderoby wcale nie jest aż takim wyzwaniem, jak mógłbym myśleć ktoś, kto przeczytał powyższy akapit. W końcu – w odróżnieniu od wielu innych pomieszczeń domowych, na czele z kuchnią i łazienką, garderoba jest stosunkowo tania w umeblowaniu i wykonaniu. Naprawdę, może poza rozsuwaną szafą typu komandor albo twardymi, przyjemnymi dla oka, drewnianymi półkami rozciągającymi się od stóp do głów, lustrem i odpowiednią formą podłogi, nie trzeba tam tak dużo! Zatem, decydując się na garderobę w domu, powinniśmy pamiętać, że tego rodzaju pomieszczenie raczej samo z siebie nie wydrenuje nam z kieszeni ostatniej złotówki, o ile rzecz jasna nie wydamy zbyt wiele na same ubrania lub obuwie, ale jest to rzecz na tyle oczywista i intuicyjna, że nie wymaga ona w zasadzie bliższego sprecyzowania bądź dalszego omówienia. Podsumowując – plusem garderoby zazwyczaj jest to, że jest ona zwyczajnie tania w wykonaniu. Jedynym nieco droższym elementem generującym stałe koszty będzie zapewne oświetlenie i to nie tylko w kontekście stale rosnących cen energii elektrycznej, zdecydowanie odczuwanej na co dzień przez typowego Kowalskiego. Chodzi bowiem o to, że oświetlenie zamontowane w garderobie powinno być stosunkowo mocne (a więc i odpowiednio prądożerne, co pociąga za sobą wspomnianą kosztowność), gdyż w przeciwnym razie nie będziemy w stanie odpowiednio dostrzec, jak prezentujemy się w danym ubraniu.

Podsumowując zatem jednym zdaniem – garderoba? Zdecydowanie tak, o ile mamy na to wystarczającą ilość miejsca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles