Czym grozi nadmiar sodu w diecie?

Sód jest jednym ze składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada on bowiem między innymi za gospodarkę wodną. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest, aby dostarczać go w odpowiedniej ilości, gdyż zbyt duża czy zbyt mała ilość mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Obecnie znacznie częstszym problemem jest nadmiar sodu, który odpowiada między za stany przewodnienia organizmu, a równocześnie prowadzi do nadciśnienia. Jak zmniejszyć ilość soli w codziennej diecie? Jaki wpływ ma ona na nasze samopoczucie?

sol-kuchenna

Szkodliwość nadmiaru soli

Ogólnie wiadomo, iż zbyt dużo soli w diecie może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jednak nie wszyscy mają świadomość , jakiego typu dolegliwości to powoduje. Przede wszystkim nadmiar sodu wywołuje znaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi. To w efekcie może obciążać serce oraz wpływać negatywnie na układ krwionośny. Regularne spożywanie zbyt dużej ilości soli znacznie zwiększa też ryzyko udaru oraz zawału. Sól działa także negatywnie na nerki. Często zbyt duża ilość sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie, w związku z czym mogą powstawać wtedy obrzęki nóg. Nieprawidłowa dieta ma  również negatywny wpływ na kości, albowiem z organizmu wypłukiwany jest wapń.

Jak obniżyć ilość sodu w codziennej diecie?

Jeśli chcemy używać właściwej ilości soli, to nie powinniśmy przekraczać 5 gramów w ciągu doby. Oznacza to, że do doprawienia wszelkich zjedzonych przez nas potraw maksymalnie możemy użyć jednej łyżeczki, a niestety wiele produktów dostępnych w sklepach jest już mocno doprawione. W jaki sposób dokonać zmian żywieniowych? Przede wszystkim należy solić potrawy tuż przed zjedzeniem, a nie w trakcie gotowania. Dzięki temu zużyjemy znacznie mniej soli.

Pamiętajmy również o tym, iż sód znajduje się nie tylko w soli, ale również i w pewnych polepszaczach smaku. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet. Jeśli w składzie zauważymy glutaminian sodu, to raczej unikajmy tego typu produktów. Warto mieć też świadomość, że maksymalna ilość sodu, jaką możemy dostarczyć w ciągu dnia to zaledwie 2 gramy. Raczej wybierajmy więc produkty niskosodowe, które korzystniej wpływają na nasze zdrowie.

Pomocne kuchenne triki

Początkowo zmniejszenie ilości soli może być dość skomplikowane, jednak jeśli zastosujemy kilka trików, to okaże się, że nie zauważymy większej zmiany. Z pomocą przede wszystkim przychodzą nam przyprawy, które wzbogacają smak gotowanych przez nas potraw. Dodawajmy między innymi świeże oraz suszone zioła. Wspaniale sprawdza się także papryka, czosnek,  kurkuma czy kardamon. Możemy również używać szczypiorku, koperku czy natki pietruszki, które nadadzą wyrazistości całemu daniu. Przed podaniem warto również skropić potrawę sokiem z cytryny. Tak naprawdę bez problemu można przygotować zdrowe potrawy, a zarazem pełne smaku (http://www.wyrzucsolniczke.pl/dietetyk-radzi). Jeśli mamy odpowiedni sprzęt i przyprawy, to wyczarujemy przepyszne danie bez większych trudności. Warto nauczyć się gotować na parze, gdyż znacznie ułatwi nam to zadanie.

Ograniczenie ilości soli w codziennym menu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nadmiar sodu negatywnie wpływa bowiem na nasz organizm. Dlatego warto wprowadzić zdrowe zmiany podczas gotowania i zwrócić większą uwagę na kupowane przez nas produkty. Dzięki temu zadbamy o zdrowie całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *