Czym jest i kogo dotyczy rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron?

0

Zmiana planów zawodowych, perturbacje rodzinne, problemy zdrowotne, wyprowadzka do innego miasta czy chęć zmiany branży – to tylko niektóre powody, dla których pracownik chce zakończyć obecną współpracę z pracodawcą. Może tego dokonać, korzystając z rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak musi liczyć się z tym, że pracodawca ma prawo go nie zaakceptować. Jakie są wady i zalety tej formy zerwania stosunków zawodowych oraz jakich pracowników dotyczą? Najważniejsze kwestie z tym związane omówiliśmy w poniższym tekście.

Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest zawarte w znowelizowanych przepisach Kodeksu pracy z dnia 22.02.2016. Może dotyczyć zarówno osób zatrudnionych na okres próbny, jak też pracowników związanych z pracodawcą umową na czas określony i nieokreślony. Aby doszło do rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przystać na tę formę rozstania. Jeżeli jedna ze stron odmówi, wówczas można sięgnąć po inną formę, na przykład wypowiedzenie umowy o pracę.

Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Ten sposób jest najpopularniejszą metodą zakończenia dotychczasowej współpracy. Aby jednak rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron doszło do skutku, musi być zaakceptowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Co ważne, strony nie mają możliwości odwołania się do sądu pracy, dlatego należy podpisanie takiego porozumienia dobrze przemyśleć. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron musi zostać wyrażone na piśmie, a także zawierać datę, kiedy obecna współpraca przestaje obowiązywać. Szczegółowe omówienie tego tematu znajduje się na blogu pewny-prawnik.pl/blog/74/rozwiazanie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron?

Warto dodać, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to możliwie najszybsza metoda na zakończenie współpracy z obecnym pracodawcą. Jest domyślnie polecaną formą zakończenia stosunku pracy i może być zastosowana zarówno w przypadku umowy na czas określony, jak i nieokreślony. Przewagę daje jej uniwersalność, natomiast na niekorzyść przemawia fakt, że pracodawca wcale nie musi się na nią zgodzić. Wtedy jednak możemy sięgnąć po inne rozwiązanie, na przykład wypowiedzenie umowy, przy okazji zachowując obowiązujący okres wypowiedzenia, zależny od formy stosunku pracy, jaka łączy nas z pracodawcą i od naszego stażu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here