Czym jest płacz dziecka? Czy zawsze powinien niepokoić?

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest dla wielu rodziców trudny, ponieważ nie potrafią rozszyfrować jego płaczu. Zwłaszcza gdy to ich pierwsze dziecko. Z początku każdy płacz brzmi dla nich tak samo. Jednak z biegiem czasu zaczynają dostrzegać subtelne różnice oraz typowe sytuacje, gdy niemowlę zaczyna płakać. Kiedy płacz może oznaczać coś niepokojącego?

Czym jest płacz dziecka? Czy zawsze powinien niepokoić?

Płacz jest sposobem komunikowania się dziecka ze światem. Bardzo typowym powodem, przez który malec płacze, jest głód. Zważ jednak, że podczas karmienia zaspokajasz także inną ważną potrzebę maleństwa – bliskości. W wielu przypadkach, aby uspokoić dziecko, nie musisz podawać mu piersi ani butelki, bo niemowlę potrzebuje po prostu przytulania.

Czy płacz dziecka można przeczekać, aż maluch sam się uspokoi?

Nie, nigdy tego nie rób. Ignorowanie płaczącego dziecka jest dla niego krzywdzące. Nawet jeżeli maluch zaczyna płakać w środku nocy albo kolejny raz w ciągu dnia, zawsze powinnaś się nim zająć. Oprócz głodu i potrzeby bliskości do możliwych przyczyn płaczu należą:

  • przegrzanie lub wyziębienie,
  • zmęczenie i nadmiar wrażeń,
  • mokra pieluszka,
  • kolka niemowlęca (z reguły dotyczy dzieci powyżej miesiąca życia).

Jeśli wydaje ci się, że maleństwu niczego nie powinno brakować, bo jest najedzone, odpowiednio ubrane i ma sucho, po prostu z nim pobądź, mocno przytul, ukołysz, zaśpiewaj kołysankę. Na wiele dzieci uspokajająco działają różnego rodzaju szumy, jak silnik samochodu, suszarka, odkurzacz. Nie musisz nawet za każdym razem włączać sprzętów, bo w sklepie z elektroniką możesz kupić generator szumu. Innym sposobem jest pobranie aplikacji na smartfon, w której znajdziesz różne rodzaje „białego” szumu.

Kiedy płacz dziecka powinien niepokoić?

Mimo iż w większości przypadków płacz nie jest groźnym objawem, są sytuacje, kiedy maluch sygnalizuje w ten sposób różne dolegliwości. Niepokojącym sygnałem jest płacz, który brzmi inaczej niż zwykle – jest głośny, gwałtowny lub wręcz przeciwnie, cichy i słaby, jakby dziecko nie miało siły na więcej.

Ponadto płacz idzie czasami w parze z innymi objawami i wspólnie mogą świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych. Powinnaś wiedzieć, że niezależnie od tego, czy to pierwszy miesiąc życia dziecka, czy późniejszy etap rozwoju, bardzo groźnym objawem jest biegunka, która może doprowadzić do odwodnienia. Oprócz biegunki chorobę mogą sygnalizować m.in. takie objawy jak:

  • gorączka powyżej 38 stopni C,
  • wymioty,
  • drgawki,
  • blada lub sina skóra (albo sine usta),
  • duże osłabienie,
  • ciężki, przyspieszony oddech.

W tych sytuacjach dziecko musi być jak najszybciej zbadane przez lekarza.

Kiedy dziecko będzie płakać mniej?

Etap wybudzania się w nocy i płakania kilka razy dziennie jest dla rodziców dosyć ciężki. Pierwszy miesiąc życia dziecka często okazuje się szczególnie męczący, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie maluchy są takie same i wielu rodziców wcale nie skarży się na nieprzespane noce. Weź też pod uwagę, że to etap przejściowy. Im starsze jest dziecko, tym rzadziej ucina sobie drzemki w ciągu dnia i lepiej przesypia noce. Ponadto, gdy maluch będzie miał kilka miesięcy, jego wybuchy płaczu staną się bardziej przewidywalne, np. będziesz wiedzieć, że możesz spodziewać się ich przed jedzeniem albo kąpielą. Gdy dziecko nauczy się lepiej komunikować ze światem, pozna pierwsze słowa i gesty, wówczas nie będzie musiało już płakać, aby dostać to, czego potrzebuje.

Piśmiennictwo:

10 reasons babies cry, and how to soothe them: photos. https://www.babycentre.co.uk/l25005559/10-reasons-babies-cry-and-how-to-soothe-them-photos. Data dostępu: 12.12.2018.

Mann D. 6 Serious Symptoms in Babies Never to Ignore. https://www.webmd.com/parenting/baby/features/6-serious-symptoms-in-babies-never-to-ignore#1. Data dostępu: 12.12.2018.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy
Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles