Czym jest uzależnienie od alkoholu i jak leczyć alkoholizm?

Alkoholizm kojarzony jest z osobami z marginesu społecznego, biednymi, zaniedbanymi, bez wykształcenia i pracy. Wizerunek ten nie zawsze jest zgodny z prawdą. Osoby uzależnione nie zawsze wywodzą się z patologicznych rodzin. Przeciwnie, mogą to być ludzie wykształceni, osiągający sukcesy w pracy, których nikt z zewnątrz nie podejrzewa o jakiekolwiek problemy. Jednak sięgają oni po alkohol, tłumacząc to chęcią rozluźnienia się. Nie widzą w tym nic niepokojącego. Z czasem nie potrafią już przeżyć dnia bez kilku drinków czy piw. Ich życie zaczyna się kręcić wokół alkoholu. Cały czas jednak trudno im przyznać, że to nałóg.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą, sklasyfikowaną i opisaną przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Pierwsze wzmianki o chorobie alkoholowej pochodzą już z połowy XIX wieku. Uzależnienie od alkoholu objawia się utratą kontroli nad jego spożyciem. Wraz z częstym piciem dużych dawek alkoholu człowiek zaczyna odczuwać psychiczny i somatyczny przymus przyjmowania coraz większych dawek. Możliwe są krótkie okresy abstynencji. Jednak z czasem alkohol staje się uzależnionemu niezbędny do codziennego funkcjonowania, równocześnie znacznie je upośledzając.

Fazy i objawy alkoholizmu

Wyróżnia się cztery podstawowe etapy rozwoju choroby alkoholowej. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami, które w różnym stopniu zaburzają życie chorego. Znając poszczególne fazy, można łatwiej wykryć problem i szybciej rozpocząć leczenie.

  1. Faza prealkoholowa (wstępna) – pozornie życie uzależnionego nie odbiega od normy. Prowokuje on jednak wiele sytuacji, gdy sięganie po alkohol jest społecznie akceptowalne. Odczuwa picie jako przyjemne, pozwalające zapomnieć o problemach i rozładować napięcie. Zwiększa się tolerancja na alkohol, więc potrzebuje większych porcji, by osiągnąć oczekiwany stan upojenia.
  2. Faza ostrzegawcza – charakteryzuje się występowaniem palimpsestów, potocznie zwanych urwaniem filmu. Uzależniony staje się bardziej pobudzony w stanie upojenia. Zaczyna również pić potajemnie i w samotności. Pojawiają się wyrzuty sumienia, które tłumi szukaniem usprawiedliwienia dla picia.
  3. Faza krytyczna – rozpoczyna się wraz z utratą kontroli nad piciem. Alkoholik zaniedbuje rodzinę, pracę, zainteresowania, mniej dba o wygląd, skupiając całą energię na planowaniu spożycia. Krótkie okresy abstynencji kończą się powrotem do picia. Pojawia się tzw. głód alkoholowy i ciągi alkoholowe. Spada samoocena i popęd seksualny. Na krytykę uzależniony reaguje agresją.
  4. Faza przewlekła – alkoholik pije bez wyrzutów sumienia, rozpoczynając tym każdy dzień. Tolerancja na alkohol spada, upija się coraz mniejszą porcją. Widoczne są objawy somatyczne: upośledzenie funkcji poznawczych, spowolnienie psychomotoryczne, choroby wątroby i układu nerwowego. Podczas abstynencji występuje zespół odstawienny, cechujący się silnym drżeniem, lękiem, bólem głowy, wymiotami. Może pojawić się psychoza alkoholowa. Niepohamowane picie prowadzi do wyczerpania organizmu i śmierci.

Powikłania choroby alkoholowej

  • marskość i nowotwór wątroby,
  • niedożywienie, degradacja organizmu,
  • zapalenie żołądka,
  • zaburzenia psychiczne, m.in. psychoza, zespół Korsakowa, majaczenie, halucynacje,
  • miopatia – zanik mięśni, kardiomiopatia,
  • śmierć.

Leczenie alkoholizmu

Najskuteczniejszą metodą leczenia alkoholizmu jest terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień Nadzieja. Pierwszym krokiem jest detoksykacja, czyli odtrucie organizmu. Jest to bardzo dotkliwe dla pacjenta, dlatego warto odseparować go na ten czas i zapewnić mu wykwalifikowaną opiekę lekarską i pielęgniarską. Uzależnienie od alkoholu wymaga podjęcia terapii psychologicznej. Chory musi wyrazić chęć do wyleczenia i dobrą wolę. Z tego powodu szczególnie istotna jest stała opieka psychologiczna i wsparcie. Specjaliści przygotowywani są do prowadzenia terapii uzależnień, co potwierdza certyfikat wydany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Terapia stacjonarna powinna być kontynuowana w postaci spotkań grupowych i/lub indywidualnych. Alkoholik potrzebuje pomocy w powrocie do prawidłowego funkcjonowania, odbudowaniu relacji z bliskimi i nauczeniu się radzenia sobie w sytuacjach zwiększonego ryzyka ponownego sięgnięcia po kieliszek. Walka z nałogiem jest trudna i wymaga czasu, jednak z pomocą wykwalifikowanych specjalistów i przy wsparciu bliskich osób możliwe jest życie w trzeźwości.

 

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja

https://www.alkoluz.pl/

Najnowsze metody leczenia

Doświadczony personel

Kontakt 27/7

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – główna placówka

05-300 Zalesie Górne

Zadzwoń +48 575 850 530

Napisz na info@alkoluz.pl

Pracujemy codziennie 24h / 7 dni w tygodniu.
Jesteśmy dla Ciebie!

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – Warszawa

Wałbrzyska 19/44
02-739 Warszawa
woj. mazowieckie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – Wrocław

Obornicka 86/1
51-114 Wrocław
woj. dolnośląskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – Kraków

Karmelicka 64/9
31-128 Kraków
woj. małopolskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – Gdańsk

Wały Piastowskie 1/1508
80-855 Gdańsk
woj. pomorskie

Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles