Czym jest wertebroplastyka? Wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Wertebroplastyka potocznie nazywana cementowaniem kręgosłupa, to metoda leczenia urazowych złamań kompresyjnych lub osteoporotycznych. Zabieg przezskórny jest małoinwazyjny. Umożliwia stabilizację złamania, poprawia biomechanikę kręgosłupa i hamuje proces jego degradacji oraz szybko redukuje dolegliwości bólowe. Wzmocnione kręgi nie zapadają się i kręgosłup jest chroniony przed dalszą deformacją. Zabieg nie likwiduje już istniejących deformacji kręgosłupa. Wertebroplastyka polega na wstrzyknięciu tzw. cementu kostnego do trzonu kręgu złamanego lub będącego na granicy złamania.

Wskazania do wertebroplastyki

Najczęściej zabieg przeprowadza się u pacjentów, bardzo często starszych, ze zdiagnozowanym kompresyjnym złamaniem trzonów kręgowych w wyniku osteoporozy lub po upadku w pozycji siedzącej. Wskazaniem do zabiegu jest właściwe rozpoznanie po wykonaniu badań obrazowych. Zaleceniami do zabiegu są: nasilone bóle wywołane przez naczyniaki trzonu kręgu, silne bóle niedające się wyeliminować farmakologicznie ani przez stabilizację w gorsecie, znaczne ograniczenia funkcji ruchowych organizmu. Za szybkim wykonaniem wertebroplastyki przemawiają złamania wielokrotne oraz złamania zlokalizowane w miejscu łączenia odcinka piersiowego z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Wskazaniem do zabiegu może też być przepuklina kręgosłupa oraz przerzuty nowotworów z innych narządów do kręgosłupa. Zabiegu nie powinno się wykonywać u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi i w przypadku zbyt głębokiego zapadnięcia trzonu kręgu.

Jak przebiega zabieg wertebroplastyki?

Zabieg polega na wstrzyknięciu cementu kostnego w miejsce zmiany patologicznej. Po podaniu znieczulenia, neurochirurg wprowadza przez nasady trzonu kręgu dwie igły o średnicy 1-2 mm. Przebieg zabiegu kontroluje się metodą fluoroskopii z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, dzięki której możliwa jest dokładna lokalizacja igły. Specjalne instrumenty pod niewielkim ciśnieniem wypełniają złamany trzon polimetakrylanem winylu (PMMA). Po zabiegu pacjent pozostaje na stole do całkowitego stwardnienia cementu. Usztywnienie struktury kostnej umożliwia obniżenie dolegliwości bólowych nawet o 90%. Pacjenci po operacji powinni unikać wysiłku i przez sześć tygodni prowadzić oszczędzający tryb życia. Jest to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Czasem jak po każdym zabiegu chirurgicznym może wystąpić reakcja alergiczna lub infekcja. Powikłania w postaci uszkodzenia nerwu lub ucisku na rdzeń spowodowanego wyciekiem PMMA zdarzają się rzadko.

Jakie efekty można uzyskać po zabiegu wertebroplastyki?

Proces leczenia kończy rehabilitacja bazująca na terapii manualnej. Przywraca sprawność i zapobiega nawrotom dolegliwości. Po zabiegu 90% pacjentów odczuwa natychmiastową ulgę. W przeciągu 2 tygodni po zabiegu dolegliwości bólowe ulegają zredukowaniu o 80-90%. Efektem zabiegu jest znacznie mniejszy ból i ogólna poprawa sprawności. Zabiegi wertebroplastyki są wykonywane w dobrych klinikach ortopedii jak przykładowo Carolina Medical Center w Warszawie i Gdańsku: https://kregoslup.carolina.pl/metody-leczenia/wertebroplastyka/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles