Czym się zajmuje otolaryngolog?

Otolaryngologia (laryngologia) jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką, rozpoznaniem i leczeniem chorób narządów głowy i szyi. Laryngolog udzieli pomocy w razie problemów z narządami słuchu, równowagi, węchu i smaku.

Laryngologia zajmuje się schorzeniami ucha, nosa, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, języka, zatok przynosowych i innych. W obrębie tej dziedziny medycyny jest wiele pod specjalności takich jak onkologia laryngologiczna, laryngologia dziecięca, chirurgia podstawy czaszki, otologia, audiologia, foniatria, rynologia i inne.

Podział na wiele pod specjalności wynika z szerokiego zakresu, różnorodności i stopnia skomplikowania schorzeń narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi. W zakres zainteresowania szeroko rozumianej laryngologii wchodzą również skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Laryngolog w leczeniu stosuje farmakoterapię, chirurgię zatok przynosowych, jamy ustnej, gruczołów ślinowych i szczęki oraz metody endoskopowe leczenia dolnych dróg oddechowych i przełyku.

Jakie są najczęstsze objawy schorzeń laryngologicznych?

Pomocy laryngologa potrzebujemy w przypadku wielu często występujących dolegliwości. Objawy chorobowe związane z uchem to najczęściej: zatkane uszy, nieprzyjemne szumy uszne, ból ucha, pogorszenie słuchu. Objawy związane z nosem to: krwawienie z nosa, przewlekły katar zburzenia węchu, oddychanie przez usta, wydzieliny z nosa i często lekceważone chrapanie. Typowe objawy laryngologiczne to zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i tchawicy, przewlekła chrypka, zaburzenia przełykania, zaburzenia równowagi, zawroty głowy oraz guzy szyi i głowy.

Objawy te mogą wskazywać na choroby, których diagnozowaniem zajmuje się laryngolog. Zakres tych schorzeń jest znaczny począwszy od stosunkowa niegroźnych, przewlekłych takich jak zapalenie ucha, gardła, krtani aż po nowotwory występujące w obrębie szyi i głowy. Choroby, z którymi najczęściej udajemy się do laryngologa to: niedosłuch, zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła, zatok, krtani, angina ropna, przerośnięte migdałki, polipy nosa i krtani, naczynioruchowy nieżyt nosa, urazy i złamania nosa oraz guzy występujące w obrębie szyi i głowy.

Wizyta u laryngologa

Często bagatelizowane schorzenia takie jak uporczywy katar, krwawienie z nosa czy ból gardła mogą rozwinąć się w schorzenia przewlekłe więc im wcześniej skorzystamy z pomocy laryngologa tym skuteczniejsze będzie leczenie. W trakcie pierwszej wizyty lekarz zbiera obszerny wywiad dotyczący historii i objawów schorzenia. W diagnostyce laryngolog używa wzierników lub endoskopu umożliwiającego obejrzenie miejsc chorych, a w razie potrzeby pobranie wycinków. Bardzo pomocne w diagnostyce jest badanie USG.

Często laryngolog wykonuje badanie audiologiczne słuchu. Leczenie zależy od rodzaju schorzenia i jego przebiegu u danego pacjenta. Zakres stosowanych metod jest szeroki począwszy od leczenia farmakologicznego stanów zapalnych, aż po leczenie chirurgiczne gruczołów ślinowych, języka, migdałków oraz zabiegi endoskopowe w obrębie przełyku i dolnych dróg oddechowych. Pomoc laryngologa można uzyskać w wielu miastach Polski między innymi w specjalistycznych centrach medycznych Scanmed S.A. zatrudniających wysokokwalifikowany personel medyczny: https://scanmed.pl/centra-medyczne/marianska-5a-w-pabianicach/opieka-specjalistyczna-dla-doroslych/laryngolog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles