Dentysta wcale nie jest taki straszny!

Nikt do końca nie wie, skąd bierze się lęk przed stomatologami – nie tylko u dzieci ale również dorosłych. Dentofobia, czyli dosłownie, fobia przed dentystami dotyka bardzo dużą część Polaków – wynika to z wielu czynników.

Przede wszystkim, boimy się bólu, który na fotelu dentystycznym może nas spotkać – ale to nie wszystko. Naszym zdaniem, wielu osobom doskwiera to, że lekarz wkracza w naszą przestrzeń intymną – może to wiązać się dla wielu osób z lękiem, dyskomfortem, czy nawet poczuciem zagrożenia. Z tego powodu, stomatolog jest lekarzem, którego boimy się najczęściej. Jak więc poradzić sobie z obawą przed wizytą u dentysty? O tym przekonasz się w tym artykule, który powstał we współpracy z gabinetem Face Dent http://www.dentystasrem.pl/.

Dlaczego wizyta stomatologiczna jest nieprzyjemna?

Jak już wspominaliśmy, lista powodów, które sprawiają że wizyta jest nieprzyjemna jest bardzo duża – zacznijmy jednak od początku. Wchodząc do poczekalni gabinetu, od razu jesteśmy bombardowani licznymi bodźcami, które wywołują stres. Przede wszystkim charakterystyczny zapach unoszący się w powietrzu – jest on dla naszej podświadomości pierwszym znakiem, że wizyta zbliża się wielkimi krokami. Dodatkowo, jeżeli mamy “szczęście”, usłyszymy dźwięk wiertła dentystycznego, które w tym momencie używane jest w jednym z gabinetów – to dodatkowo wpływa na nasze samopoczucie. Sam moment wizyty też jest dla naszej podświadomości nieciekawy:

  • ostre światło uderzające prosto w oczy

  • śliski fotel, którego dotykamy

  • nienaturalna pozycja

Te wszystkie czynniki wpływają na naszą podświadomość i sugerują jej, że coś jest nie tak, łącząc je z bólem, który czasami towarzyszy wizycie.

Stąd właśnie bierze się lęk przed dentystami – połączone bodźce, które działają na podświadomość. Jednak z tym lękiem można sobie radzić – i to nie na jeden sposób – możliwości jest kilka, a ta, którą wybierzesz zależy od Ciebie. Oczywiście technika w gabinetach stomatologicznych poszła do przodu, dlatego również dentyści oferują nam sposoby radzenia sobie ze stresem, które bardzo dobrze działają – o nich poniżej.

Dentyści mają sposoby na radzenie sobie ze stresem pacjenta.

Każdy dentysta oferuje swoim pacjentom znieczulenie, które łagodzi lub (w większości przypadków) niweluje ból. Niestety, dla niektórych jest to za mało – z tego powodu do gabinetów wprowadzane są dodatkowe sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnościami związanymi z wizytą. Jest to między innymi gaz rozweselający, a także tzw. “panic button”, czyli przycisk znajdujący się w ręce pacjenta, który pozwala w dowolnej chwili przerwać pracę wiertła, czy innego narzędzia dentystycznego.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz Smartwatcha - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles