Diabetologia – Kiedy stopy i nogi bolą i pieką

Co w takim momencie robić? Najważniejsza jest konsultacja u lekarza leczącego, który powinien sprawdzić poziom glukozy we krwi i skuteczność leczenia cukrzycy przez ostatnie tygodnie. W przypadku stwierdzenia hyperglikemii konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie właściwego i skutecznego leczenia. Dodatkowo należy potwierdzić badaniem neurologicznym, czy objawy pieczenia i parestezji występują obiektywnie. Badanie to jest proste, niebolesne. Wykonują je lekarze diabetolodzy i naturalnie neurolodzy. Należy pamiętać, że pierwszym objawem polineuropatii cukrzycowej jest często sucha, swędząca skóra. Właściwa pielęgnacja kremami przeznaczonymi do stóp zabezpiecza skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybicą, nawilża i przywraca właściwą funkcję bariery naskórkowej.

Nie zawsze wyżej wymienione objawy są polineuropatią cukrzycową. Cukrzyca jest często chorobą ludzi starszych i współistnieje z przewlekłą niewydolnością żylną. Wskazane jest dlatego skonsultowanie stanu nóg z lekarzem flebologiem. Badanie jest proste i nieinwazyjne, pozwala na określenie stanu naszych żył. W przypadku stwierdzenia niewydolności żylnej nieraz wystarczy zastosowanie pończoch uciskowych i objawy w znacznej mierze ustępują. Czasami konieczna jest operacja usunięcia żylaków, której też nie należy się obawiać.

Jeżeli okaże się, że dolegliwości związane są z polineuropatią cukrzycową, powinniśmy razem z lekarzem leczącym doprowadzić do osiągnięcia normoglikemii. W celu zahamowania procesu lekarz zaleci nam środki farmakologiczne. Należy codziennie wykonywać ćwiczenia wzmacniające kończyny dolne i wspomagające ich ukrwienie. Nie należy zapominać o ruchu: spacerach i ćwiczeniach na powietrzu. Za wszelką cenę powinniśmy pozostać mobilni.

Pamiętajmy o codziennym oglądaniu stóp, jeżeli tylko możemy, to korzystajmy z oferty gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Codziennie stosujmy odpowiednio dobrane kremy do stóp, aby skóra pozostała jędrna i elastyczna.

dr Mirosława Gałęcka, koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".

Źródło: Zdrowe Nogi nr 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *