Dieta Atkinsa skuteczna – przynajmniej na krótką metę

Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham (Północna Karolina) poddali badaniom 120 otyłych ochotników. Część z nich była na diecie ubogiej w węglowodany, zaś zasobnej w białka (dieta Atkinsa), pozostali na diecie ubogiej w tłuszcz, niskokalorycznej, z małą ilością cholesterolu.

Po sześciu miesiącach osoby na diecie typu Atkinsa straciły przeciętnie około 13 kilogramów, natomiast konwencjonalna dieta niskotłuszczowa dała spadek wagi rzędu 7 kilogramów. W grupie na tłustej diecie obniżył się również poziom trójglicerydów i podniósł poziom "dobrego" cholesterolu HDL w porównaniu z grupą na diecie niskotłuszczowej.

Z kolei zespół naukowców z Veterans Affairs Medical Center w Filadelfii badał 132 otyłe osoby, które losowo zaliczono do grupy na diecie z małą ilością węglowodanów i dużą tłuszczu lub też na diecie niskotłuszczowej. Także i w tym przypadku po pół roku osoby na diecie ubogiej w węglowodany straciły najwięcej wagi i miały niższy poziom tłuszczu.

Jednak po roku utrata wagi była podobna i u osób na diecie nisko, i na wysokotłuszczowej. Podczas gdy grupa jedząca głównie białko i tłuszcz "stanęła w miejscu", grupa na diecie niskotłuszczowej stopniowo traciła wagę między szóstym a dwunastym miesiącem eksperymentu.

Wątpliwość może budzić źródło finansowania badań – Robert C. Atkins Foundation. Krytycy diety Atkinsa twierdzą, że być może daje ona szybkie i spektakularne rezultaty, jednak odległe efekty jej stosowania nie są znane. Dieta bogata w tłuszcze i białka jest też uważana za niesmaczną i może zaszkodzić w przypadku niektórych schorzeń w rodzaju chorób nerek. Nie dostarcza wszystkich potrzebnych organizmowi substancji (nie jest zbilansowana).

Aby zweryfikować odległe efekty diety bogatej w tłuszcze i jej odległą skuteczność w porównaniu z dietą niskotłuszczową potrzebne będą dalsze badania – tym razem trwające kilka lat.

Zdaniem dra Waltera Willetta z Harvard School of Public Health, który skomentował badania w artykule redakcyjnym, nie można dłużej lekceważyć diet bardzo ubogich w węglowodany – takich jak dieta Atkinsa. Powinny jednak zawierać źródło zdrowych białek oraz być powiązane z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Lepiej unikać diet związanych z gwałtowną utrata wagi.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *