Dieta matki karmiącej – jak powinna wyglądać?

Dieta matki karmiącej powinna być bogata w wiele składników odżywczych. Pod żadnym pozorem nie powinna być eliminacyjna.

Dieta matki karmiącej - jak powinna wyglądać?

Czy dieta przy karmieniu piersią powinna być restrykcyjna?

Dieta matki karmiącej absolutnie nie powinna być restrykcyjna, a tym bardziej eliminacyjna. To jeden z mitów krążących w internecie, który serwisy takie jak Parenting starają się obalać. Sposób żywienia kobiety, w okresie karmienia jest bardzo ważny, ponieważ od rodzaju i ilości przyjmowanych pokarmów zależy czy dziecko otrzyma niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Odpowiednio skomponowany jadłospis powinien być bogata w składniki odżywcze, ważne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Dieta przy karmieniu piersią dla kobiet, które po raz pierwszy zostały mamami, stanowi spore wyzwanie. Świeżo upieczone mamy nie wiedzą, co mogą jeść, a czego powinny unikać. Rada jest natomiast bardzo prosta – posiłki mają być pełnowartościowe, zdrowe i bogate w witaminy.

Część mam ulega bowiem teoriom zakładającym, że z codziennych posiłków powinny zostać wyeliminowane silne alergeny. To natomiast jeden z najpoważniejszych błędów żywieniowych na tym etapie, prowadzący do odebrania dziecku i matce ważnych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Karmienie piersią – co jeść?

Dieta przy karmieniu piersią powinna być przede wszystkim lekkostrawna, a przy tym bogata w składniki odżywcze. Dobrze, jeśli jest różnorodna i w miarę możliwości oparta o świeże produkty, z ograniczeniem żywności wysoko przetworzonej, bogatej w sól, sztuczne konserwanty oraz duże ilości cukru.

Według zaleceń lekarzy i położnych matka karmiąca powinna przyjmować dziennie:

 • 4-5 porcji owoców i warzyw,
 • 3-4 porcje produktów zbożowych,
 • 2 porcje produktów nabiałowych,
 • 1-2 porcje mięsa,
 • oraz 2-2,5 l wody.

W diecie powinny się znaleźć także jajka i ryby, choć nie należy spożywać ich częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Czego unikać w trakcie karmienia piersią?

Restrykcyjne lub eliminacyjne diety wcale nie gwarantują, że uda się uchronić dziecko przed alergią, mogą one natomiast prowadzić do niedoborów w diecie niemowlaka. Istnieją jednak produkty, które z diety matki karmiącej powinny zniknąć. Są to przede wszystkim:

 • produkty sztucznie przetworzone,
 • produkty chemicznie dosładzane,
 • produkty wzbogacane sztucznymi aromatami,
 • napoje gazowane,
 • jogurty owocowe dosładzane z dodatkiem sztucznych aromatów,
 • sery topione i żółte.

Warto ograniczyć także ilość spożywanej kawy oraz innych niż wymienione słodyczy. Podejrzliwie należy spoglądać na suszone owoce i dżemy. Jeśli tylko są one dosładzane, lepiej z nich zrezygnować.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles