Dom za miastem czy mieszkanie w granicach miasta – co lepsze dla rodziny?

Stoisz przed takim wyborem? Twoja rodzina ma zamiar mieć własne cztery katy i nie jesteście zgodni co do kwestii: dom czy mieszkanie? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję warto przeanalizować plusy i minusy obu wariantów i skonfrontować je z własnymi potrzebami, ograniczeniami i preferencjami.

Po pierwsze nie warto sugerować się decyzjami podjętymi przez znajomych czy dalszą rodzinę. Oczywiście wyciąganie wniosków z doświadczeń innych wzbogaca naszą wiedzę, ale to co dla innych jest minusem, dla Twojej rodziny może się okazać ogromną zaletą.

Upodobania

W jednym z artykułów na portalu Forbes powołano się na badania, które dowodzą, że mieszkanie w domu za miastem na stałe podnosi poziom szczęścia człowieka. Wynika to z potrzeby kontaktu z przyrodą. Od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni drzew, kwiatów wycisza i pozwala człowiekowi odreagować stres. W mieście trudno o codzienne obcowanie z naturą, natomiast z dala od miejskiej cywilizacji możemy na co dzień cieszyć się kontaktem z przyrodą. Jednak Ci którzy wychowali się w mieście i są typowymi „mieszczuchami” mogą nie umieć cieszyć się przyrodą. Będą odczuwać brak miejskiego zgiełku, bliskości pubów, restauracji i widoku betonu za oknem. Żadne drzewa czy krzewy nie zastąpią im uroków miasta. Dla innych z kolei cisza i spokój podmiejskiego życia pozwala zregenerować siły i jest ich azylem w codziennym zabieganym życiu.

Czas i dodatkowe zajęcia

Dom za miastem ma swoje plusy, ale za to wymaga poświęcania większej ilości czasu na dojazdy do pracy, zawożenie dzieci do szkoły, do lekarza, na dodatkowe zajęcia, na basen, robienie zakupów, wizytę u kosmetyczki czy fryzjera itd. Tak naprawdę życie poza miastem jest nierozerwalnie związane z korzystaniem z samochodu. Jeśli więc wybudujesz dom, to musisz liczyć się z tym, że jedno auto na rodzinę nie wystarczy. Ciągłe dojazdy to nie tylko dodatkowy czas, ale także koszty paliwa i zużycia auta.

Nasz czas będzie absorbować także dbanie o dom. Posiadając mieszkanie w bloku nie musimy martwić się o przeciekający dach, ubytki w elewacji, koszenie trawnika, czy odśnieżanie. Natomiast budując własny dom musimy liczyć się z różnymi pracami remontowo-konserwacyjnymi, które będą wymagać naszej uwagi i czasu. Jeśli uwielbiasz pracować w ogrodzie, dbać o dom, to konieczność wykonywania takich zajęć uznasz za plus mieszkania w domu. Jeśli natomiast prowadzisz intensywne życie, w którym nie masz czasu ani ochoty na zajmowanie się domem, to z pewnością mieszkanie w bloku będzie dla Ciebie korzystniejsze. Wiele prac można oczywiście zlecić, wynająć odpowiednie firmy itd., ale to też pochłonie Twoją uwagę.

Koszty

Więcej kosztuje mieszkanie w bloku czy w domu za miastem? To trudne pytanie. Odpowiedź zależy od wielu czynników. Jedno jest pewne – posiadając dom masz pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z dbaniem o dom.

W spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej nie masz wyboru – musisz płacić z góry ustaloną wysokość czynszu, jeśli wspólnota przegłosuje jakieś dodatkowe koszty – musisz je ponieść. Z drugiej strony nie masz wpływu na jakość użytych przy budowie bloku materiałów, przez co koszty ogrzewania zimą, czy klimatyzacji w lecie mogą być bardzo wysokie.

Mieszkając w domu możesz sam wykonać wiele prac remontowych, co pozwoli uniknąć kosztów związanych z wynajęciem fachowców – jak każdy wie wykonanie usługi czasem przewyższa koszty materiałów. Poza tym sam wybierasz okna, ocieplenie domu itd. przez co znacząco możesz obniżyć koszty eksploatacyjne. To prawda, że czasem zdarzają się przymusowe naprawy wymagające jednorazowych, ale nie małych nakładów finansowych. Niektórzy zabezpieczają się na taką ewentualność przez odkładanie co miesiąc ustalonej kwoty. Dzięki temu nagłe wydatki ich nie zaskoczą.

Podsumowując: podejmując decyzję co do mieszkania w bloku czy domu uwzględnij określ własne potrzeby i weź je pod uwagę.

Artykuł powstał przy współpracy Dominanta – projekty domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *