Wartości opałowa węgla jest duża, jednak warto wiedzieć, jak palić nim w swoim piecu, by oszczędzić cenne zasoby, wydobyć z paliwa maksymalną ilość ciepła i jednocześnie zadbać o poprawę środowiska naturalnego.

Paliwo ucieka przez komin

Węgiel ekogroszek zawdzięcza swoją nazwę bardzo niewielkiej zawartości siarki i popiołu, jednak jeśli nieumiejętnie nim palisz, marnujesz część swojego paliwa i zanieczyszczasz środowisko, więc przestaje być eko. Oznaką nieprawidłowego palenia – widoczną z daleka – jest gęsty dym z komina – ten dym to twoje niespalone paliwo. Prawidłowe spaliny są niemalże niewidoczne.

Czyste spalanie współprądowe

Tak nazywamy prawidłową technikę spalania węgla ekogorszku oraz każdego innego rodzaju opału. Takie spalanie oferują nowoczesne piece z podajnikiem, ale warto wiedzieć, że możesz palić w ten sposób w każdym również w tradycyjnym kotle. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozpalasz i dokładasz węgiel do pieca.

Jak rozpalać węgiel ekogroszek

Aby osiągnąć najbardziej ekonomiczne i ekologiczne spalanie należy rozpalać stos opału od góry. Ta metoda wymaga włożenia większej ilości węgla do pieca, jednak przyczynia się do oszczędności, bo spalanie współprądowe pozwala na przepływ powietrza, jego wynikiem jest jasny, czysty płomień i bezpośredni transfer ciepła do instalacji grzewczej.

Rozpalanie węgla od dołu

To najgorsza z metod palenia opału – narzucając dużą porcję nowego węgla na rozpalone już ziarna, generujesz ogromne opary smół (dym) i odcinasz dopływ powietrza do rozpalonego opału. Mówi się, że paląc w ten sposób tracisz aż do 1/3 opału, który ucieka przez komin!

Zalety rozpalania węgla od góry – podsumowanie

Przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Materiał spalany w bardziej ekonomiczny sposób pozwala spalać go mniej, przez co rzadziej musisz uzupełniać zapasy. Dzięki górnemu rozpalaniu węgla oszczędzasz także czas, ponieważ sypiesz więcej opału i rozpalasz go raz na 12-24 godziny – ta zaleta oznacza także zachowanie ciągłości spalania i stale ciepły dom przy podobnym zużyciu paliwa. Ostatnią zaletą, ale równie ważną jest ochrona najbliższego otoczenia oraz środowiska naturalnego przed szkodliwymi oparami i nadmierną emisją zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *