Farma fotowoltaiczna dla małego domu

Ewentualna opłacalność fotowoltaiki dla rodziny, niezależnie od wielkości domu i przewidywanych potrzeb, zawsze powinna zostać dobrze przemyślana. W rozważaniach tych warto uwzględnić szereg zmiennych: prócz samego pytania o to, kiedy inwestycja zwróci się w kontekście comiesięcznych rachunków, także czas realizacji, kolejne kroki oraz przygotowanie do realizacji projektu. Co więcej, farma fotowoltaiczna dla jednego gospodarstwa domowego może być bardzo opłacalna, dla kogoś innego – mniej. Co warto wiedzieć o realizacji tego rodzaju przedsięwzięcia?

Co ważne, w internecie dostępne są kalkulatory fotowoltaiki, takie jak na przykład umieszczony na stronie: https://sunvival.pl/. Za ich pomocą można sprawdzić choćby to, kiedy farma fotowoltaiczna stanie się opłacalna albo ile można zarobić na komercyjnej instalacji.

Farma fotowoltaiczna – koszty i przychody

To, co z reguły interesuje większość potencjalnych inwestorów, to koszty, jakie pociąga za sobą farma fotowoltaiczna na starcie. Są one jednorazowe i początkowe, ale to właśnie od nich zależy wyliczona późniejsza opłacalność fotowoltaiki dla małego domu. Wartości te mogą różnić się między sobą ze względu na moc instalacji oraz charakterystykę konkretnego układu. Chcąc oszacować opłacalność fotowoltaiki dla rodziny, jako punkt wyjścia przyjąć można około 4-6 tysięcy złotych za każdy kilowat mocy systemu. W przypadku standardowej, popularnej w Polsce instalacji o mocy 3,35 kW będzie to zatem około 16 tysięcy złotych. W kwocie tej uwzględniony został już montaż wraz ze wszystkimi niezbędnymi podłączeniami.

Opłacalność fotowoltaiki dla małego domu, czyli co może zyskać rodzina?

Jak obliczyć przychody, czyli opłacalność fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego? Kalkulacja ta jest dość prosta, gdyż w przypadku małych domów i mikroinstalacji sprowadza się de facto to zredukowania miesięcznych rachunków za prąd. Każdy 1 kW mocy daje w skali roku orientacyjne 1000 kWh, jeśli zadbaliśmy o poprawną ekspozycję systemu. W przypadku wspomnianej wyżej instalacji o mocy 3,35 kW w skali roku oszczędności wynieść mogą około 1900 do 2300 złotych. To już całkiem znaczna suma, którą przeznaczyć można na edukację dziecka lub dołożyć do puli rodzinnego, wakacyjnego wyjazdu.

Faktyczna opłacalność fotowoltaiki dla domu rozpoczyna się już po upływie około 4-5 lat, kiedy to koszt instalacji się zwraca. Jako, że instalacje fotowoltaiczne uznajemy za bezobsługowe i bezawaryjne, zazwyczaj nie musimy ich przez wiele lat serwisować.

Ograniczenia a opłacalność fotowoltaiki dla rodziny

Opłacalność farmy fotowoltaicznej podlega ograniczeniom: innym w wariancie komercyjnym, innym w przypadku instalacji domowych. Z jednej strony wielkość systemu limitowana jest powierzchnią dachu, na którym cały układ jest umieszczony. Uwzględnić należy także jego usytuowanie względem stron świata oraz stopień skomplikowania konstrukcji. Źródłem ograniczeń drugiego typu są ograniczenia i limity narzucane przez różnego typu programy dofinansowań. Nie są one jednak przesadnie restrykcyjne i przy potrzebach typowego gospodarstwa domowego wystarczają.

Trzeba również wiedzieć, że właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych nie mogą odsprzedawać wytworzonych nadwyżek prądu do sieci. Nie oznacza to jednak, że nie można w tym aspekcie zyskać, gdyż przewidziano inny mechanizm zachęcający osoby prywatne do fotowoltaiki. Istnieje możliwość rozliczania się na podstawie bilansu pomiędzy energią czerpaną z sieci oraz przekazaną do niej. W praktyce na wytworzonym prądzie się nie zarobi, ale rachunki można wyzerować.

Previous post Twoja codzienna rutyna podczas skincare: 10 popularnych produktów inspirowanych orientem!
Next post Jak wybrać najlepszy krem pielęgnujący cerę dojrzałego mężczyzny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles