Jednak samo ustalenie typu urody nie wystarcza. W stylizacji ubioru istnieją pewne zasady dotyczące kompozycji barwnej. Projektując garderobę można operować gamą skontrastowaną lub gamę harmonijną.

Jest wiele pułapek, które powodują że kompozycja ubioru staje się niespójna, chaotyczna i często mało oryginalna. Najwyższy czas wziąć byka za rogi – spróbujmy określić niektóre z tych zasad, zanim opracujemy Twoje własne zestawy kolorystyczne…

Koło kolorów

Wszystkie barwy jakie dostrzega ludzkie oko można sprowadzić do 6 podstawowych kolorów i ich odcieni. Są to: pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i czerwony. Są to barwy chromatyczne. Intensywne o określonej temperaturze i silnym oddziaływaniu na człowieka.

Barwy na kole dzielą się na dwie grupy: barwy ciepłe (najcieplejszą barwą jest pomarańcz) i barwy zimne (najzimniejszą barwą jest niebieski).

Oprócz barw chromatycznych na kole znajdują się barwy achromatyczne: biel, czerń i szarość. Te barwy są neutralne, więc można je zestawiać zarówno z odcieniami ciepłymi jak i zimnymi.

Można zmieniać walor barw chromatycznych, rozjaśniać lub przyciemniać je. Barwa chromatyczna z dodatkiem bieli jaśnieje tworząc słaby walor. Barwa chromatyczna z dodatkiem czerni ciemnieje, tworząc mocny walor.

Można wpływać na czystość barwy chromatycznej (przełamywać ją) dodając do niej szarość. Powstają wówczas odcienie zabrudzone, zbliżone do kolorów naturalnych.

Gama harmonijna

Harmonia kolorów jest bardzo przyjemna w odbiorze: łagodzi i wysubtelnia rysy. Harmonię tworzą zestawienia barw leżących blisko siebie na kole. Mają podobne nasycenie koloru i taką samą temperaturę. Im bliżej siebie leżą kolory tym większą tworzą harmonię w ubiorze.

Pastele (kolory jasne, rozbielone) tworzą harmonię niezależnie od tego jak daleko od siebie leżą na kole, np.: w czystych odcieniach róż i zieleń silnie ze sobą kontrastują, jednak ich rozbielone kolory tworzą harmonię.

Kolory zabrudzone (z dodatkiem szarości) tworzą harmonię niezależnie od tego jak daleko od siebie leżą na kole, np.: w czystych odcieniach róż i zieleń silnie ze sobą kontrastują, jednak przełamane szarością tworzą harmonię, kompozycję bardzo elegancką.

Kolory achromatyczne (biel i czerń) – neutralne. W zestawieniach harmonijnych uspokajają kompozycję, np.: biele tworzą subtelne harmonie z pastelowymi odcieniami; czernie tworzą harmonię z kolorami zabrudzonymi, ciemnymi, takimi jak brązy, granaty, szarości.

Gama skontrastowana

Kontrast dynamizuje zestawienia, przyciąga uwagę. Kontrast koloru – jest najsilniejszym z kontrastów. Wszystkie odcienie budujące kompozycję są intensywne, żywe, nasycone. Im odległość nasyconych barw na kole jest większa, tym kontrast jest intensywniejszy, np.: bardzo ciekawy kontrast tworzą odcienie ciepłe i zimne.

Kontrast waloru – jeżeli jakiś odcień w kompozycji jest rozbielony, to jest on jednocześnie walorowo słabszy, czyli jaśniejszy, o mniej intensywnym natężeniu, np.: ciekawe kontrasty tworzą zestawienia odcieni o różnych walorach – jasne, rozbielone kolory z barwami ciemniejszymi, nasyconymi kolorami.

Kontrast czystości barwy – jeżeli do jakiegoś koloru dodamy czerń lub szarość zmniejszymy wyrazistość barwy. Spowodujemy jej zabrudzenie, wyciemnienie, np.: ciekawe kontrasty tworzą mocno zabrudzone, złamane odcienie zestawione z kolorami czystymi, intensywnymi.

Kolory achromatyczne (biel i czerń) w zestawieniach kontrastowych podbijają barwy, np.: biele można wykorzystywać przy kontrastach walorowych, poszczególne odcienie na tle bieli wydają się nasycone, intensywne, ciemne; czernie tworzą bardzo ciekawe kontrasty z barwami tęczowymi o mocnym nasyceniu, np.: czerwony i czarny.

Autor: Małgorzata Ziewiecka

Doradca wizerunku, wizażysta, stylista i charakteryzator teatralno- filmowy. Ekspert w dziedzinie makijażu ślubnego oraz stylizacji ślubnej. Redaktor serwisu Feeria Barw – Magia Makijażu www.makijaz.net. Wykorzystując swoje pedagogiczne i artystyczne wykształcenie połączone z doświadczeniem zawodowym prowadzi szkolenia grupowe oraz indywidualne konsultacje w zakresie kreowania wizerunku i analizy kolorystycznej. Współpracuje z firmami kosmetycznymi i odzieżowymi działającymi w kraju i za granicą (stylizacje, makijaże, sesje do katalogów), agencjami modelek, agencjami reklamowymi, znanymi fotografami oraz przy sesjach dla magazynów o modzie, urodzie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *