Finanse osobiste – czy wiesz, jak nimi zarządzać?

0

Temat finansów osobistych dotyczy każdej dorosłej pracującej osoby. Niezależnie od tego, ile zarabiamy, powinniśmy mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa i płynność finansową, aby nie musieć martwić się na co dzień o pieniądze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie czynniki mają decydujący wpływ o ich finansach osobistych. Dziś omówimy dwa z nich.

Aspekt pierwszy: Twój stosunek do pieniędzy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ich stosunek do pieniędzy przekłada się na stan posiadania. Zazwyczaj Polacy do pieniędzy mają stosunek albo lekceważący, albo wrogi. Lekceważący wtedy, gdy swoje ciężko zapracowane pieniądze wydają w mało rozsądny sposób, przepłacając za produkty, które mogliby nabyć taniej. Trwonią duże kwoty na rzeczy, które wcale nie są im potrzebne. Wrogi wówczas, gdy myślą i wypowiadają się negatywnie o osobach bardziej zamożnych od nich. W takiej sytuacji zarzucają innym nieuczciwość, pazerność i szemrane układy nawet nie przypuszczając, że zarobienie dużej gotówki mogło być po prostu efektem ich wieloletniej, ciężkiej pracy połączonej z oszczędzaniem. Tymczasem sami, zamiast poprawić kluczowe aspekty swojego życia, zastanawiają się nad tym, czy uda im się konsolidacja chwilówek.

Aspekt drugi: Twoje nawyki zakupowe

Nawyki zakupowe to jeden z kluczowych czynników, który decyduje o tym, ile pieniędzy tak naprawdę każdego miesiąca zostaje w naszym portfelu. Niektórzy mają tak, że silnie przywiązują się do danej marki – sklepu, produktu czy operatora – i nie rezygnują z nich nawet wtedy, gdy ten pogarsza jakość usług przy równoczesnym zwiększeniu ceny. Tymczasem to właśnie nowi klienci mają zazwyczaj lepiej – otrzymują znacznie lepsze warunki prowadzenia konta osobistego w banku, a w sklepie rabat na pierwsze zakupy. Z tego właśnie powodu nie warto być lojalnym marce za wszelką cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here