Fotelik przodem czy tyłem? 3 kwestie, o których musisz pamiętać

Fotelik samochodowy to jeden z przedmiotów niezbędnych przy kompletowaniu wyprawki najmłodszego członka rodziny. Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który jest dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka oraz prawidłowo zamontowany w samochodzie.

Wybierając dany model, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na bezpieczeństwo (również atesty), sposób montażu w samochodzie oraz wygodę użytkowania.

Bezpieczeństwo

Jedną z częściej podnoszonych w kontekście bezpieczeństwa kwestii jest pytanie, czy fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy pozwala osiągnąć podobny efekt. Fotelik dla noworodka jest zawsze montowany tyłem do kierunku jazdy ze względu na niewykształcone mięśnie szyi i stosunkowo dużą głowę w porównaniu do reszty ciała dziecka. W kolejnych miesiącach jednak, gdy rodzic odstawia fotelik samochodowy dla dzieci 0-13 kg i sięga po następny, pojawia się możliwość wyboru. Spora część modeli, gdy poszukiwany jest fotelik samochodowy do lat 4, umiejscawiana jest przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu dziecko widzi zarówno rodziców z przodu samochodu, jak i obserwuje świat zza szyby. W latach 60. w Szwecji przeprowadzono jednak badania, które wykazały, że pozycja tyłem do kierunku jazdy lepiej chroni przed poważnymi uszkodzeniami ciała w razie zdarzenia drogowego, ponieważ siła rozłożona zostaje na powierzchni pleców dziecka, nie zaś bezpośrednio w newralgicznym obszarze, czyli na głowie i szyi dziecka.

Podstawowym potwierdzeniem bezpieczeństwa danego fotelika są jednak atesty i dopasowanie produktu do wagi i wzrostu dziecka. Niektóre RWF foteliki montowane tyłem pozwalają na zmianę położenia względem kierunku jazdy, co nadaje im uniwersalizm.

 

iZi Modular i-Size

Montaż

Odrębną kwestią jest sposób montażu. Właściciele aut wyposażonych w system Isofix mogą skorzystać z tego wariantu mocowania fotelika lub wykorzystać trzypunktowy pas samochodowy. Specjaliści podkreślają, że Isofix sam w sobie nie podnosi bezpieczeństwa, za jego sprawą jednak po prostu łatwiej jest zamontować pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka (i każdy kolejny) w sposób prawidłowy. Jeśli chodzi o fotelik dla noworodka, jego montaż sprowadza się do ustawienia go na bazie. Fotelik 9-18 kg występuje na rynku w wersjach do montażu za pomocą sytemu Isofix lub za pomocą pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Fotelik samochodowy do 36 kg niektórych producentów może wykorzystywać i Isofix, i pas samochodowy. Montaż jest nadal uproszczony.

Wygoda

Wątpliwości często wzbudza wygoda dziecka. Wydaje się, że mały użytkownik nie polubi podróżowania tyłem lub że będzie miał problem z odpowiednim ułożeniem. Praktyka udowadnia jednak, że obawy są najczęściej nieuzasadnione, a wszystko jest kwestią praktyki.

Bezpieczny fotelik samochodowy niejedno ma wcielenie. Aby wybrać rozwiązanie optymalne, dobrze jest prześledzić funkcjonalności dostępnych modeli i każdorazowo sprawdzać atesty.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz Smartwatcha - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles