Gotowy na wszystko, czyli jak spakować się na rejs wakacyjny

1

Pakowanie się na jakikolwiek wyjazd zawsze nastręcza mnóstwa trudności i dylematów, a co dopiero, jak chodzi o kwestię tak egzotyczną jak rejsy. Bo o ile mniej więcej wiadomo, co zabrać ze sobą na typowe wakacje na plaży, czy nawet w górach, to na morzu sprawa wygląda nieco inaczej. Z drugiej jednak strony, jeżeli chodzi o rejsy wakacyjne zadanie nie jest jeszcze tak skomplikowane. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wybieramy się w ciepłe, spokojne rejony, takie jak Chorwacja, Włochy, Hiszpania, Maroko czy Karaiby.

Ubrania na rejsy?

Ubrania, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć na rejsy wakacyjne niewiele różnią się od tego, co zabiera się zwykle na wakacje nad wodą. Niezbędne okażą się oczywiście kostiumy kąpielowe, letnie sukienki, szorty i podkoszulki, na tym jednak nie koniec. Trzeba mieć na uwadze, że w czasie żeglugi, nawet w najcieplejszym klimacie, wiatr daje się we znaki nieco mocniej, niż na plaży, dlatego dobrze jest mieć ze sobą kurtkę lub bluzę, najlepiej typu windstoper lub softshell. Ponadto, nawet najwięksi fani wygrzewania się na słońcu i opalenizny powinni pamiętać o ochronie przed promieniami słonecznymi, dlatego w walizce nie może zabraknąć przynajmniej jednej lub dwóch rzeczy z długim rękawem. Idealnie sprawdzi się tutaj cienka, przewiewna, lniana lub bawełniana koszula lub narzutka plażowa. Wreszcie, nie należy zapominać o tradycyjnym elemencie większości rejsów, jakim jest zwykle uroczysta kolacja z załogą i kapitanem wyprawiana na koniec żeglugi. Na tę okazję dobrze jest posiadać jakąś elegantszą sukienkę lub marynarkę.

Obuwie na rejsy

Nawet, jeżeli wybieramy się na rejsy wakacyjne i nie planujemy angażować się za wiele w aktywności żeglarskie, musimy starannie dobrać obuwie na rejsy. Na jacht zawsze zabieramy buty sportowe na miękkiej podeszwie w typie trampek, snicekersów lub adidasów. Ponadto trzeba mieć ze sobą sandały, najlepiej takie, które będą dobrze trzymały się stopy, gdyż w przeciwnym razie będziemy nimi zaczepiać o znajdujące się na pokładzie liny. To kryterium z miejsca dyskwalifikuje wszelkiego rodzaju klapki i japonki.

Kosmetyki na rejsy

Jeśli chodzi o kosmetyki na rejsy, to w większości przypadków możemy kierować się indywidualnymi preferencjami, mając jednak na uwadze, że żegluga będzie miała miejsce w ciepłym klimacie. Dlatego najlepiej zrezygnować z ciężkich, „zimowych” kremów na rzecz specyfików lżejszych, najlepiej nawilżających. Kobiety muszą rozważyć kwestię makijażu. Najprościej będzie oczywiście zrezygnować z niego na czas wakacji, jeżeli jednak ciężko nam sobie wyobrazić taką opcję, jedynym słusznym wyborem będą kosmetyki wodoodporne. I, na koniec, rzecz najważniejsza – ochrona od słońca. Tutaj trzeba podkreślić, że na jachcie, ze względu na bliskość wody i wiatr, opaleniznę łapie się średnio trzy razy szybciej niż na plaży, dlatego zaopatrzmy się koniecznie w krem z filtrem nie mniejszym niż SPF20.

Torba czy walizka?

To pytanie pada nader często przed wszelkimi wyjazdami i często pociąga za sobą mnóstwo dylematów. Na szczęście jednak, jeśli chodzi o rejsy, odpowiedź jest jednoznaczna. Jak radzi przedstawiciel serwisu Rejsomat.pl, na jachcie najlepiej sprawdzi się miękka, nieusztywniana torba. Łatwo ją będzie zwinąć i schować w szafie lub pod koją, podczas gdy walizka będzie zawsze kłopotliwa.

Co zabrać na rejsy po Adriatyku?

Rejsy w Chorwacji to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych w żegludze wakacyjnej kierunków, dlatego w pełni zasługuje na osobne potraktowanie. Jeżeli chodzi o podstawowe wytyczne, to w pełni pokrywają się one z podanymi powyżej wskazówkami. Poza tym trzeba jeszcze pamiętać o kwestii waluty.

Rejsy Chorwacja – Sprawdź

W Chorwacji obowiązuje kuna, która niestety nie jest powszechnie dostępna w polskich kantorach. Na szczęście jednak tę drobną komplikację możemy rozwiązać na trzy sposoby: biorąc ze sobą PLN i wymieniając na miejscu na HRK, wypłacając pieniądze w bankomatach na miejscu lub płacąc kartą, co nie stanowi w Chorwacji dużego problemu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here