Gry dydaktyczne dla dzieci – dobra zabawa o walorach edukacyjnych

0

Wykorzystanie gier do nauki to doskonały sposób na przyswajanie wiedzy. Dzieci uczą się najchętniej podczas zabawy, zwłaszcza gdy uczestniczą w niej także dorośli. Rozwój mowy, wyobraźni, trening pamięci, poznawanie dźwięków i sekwencji… Lista zalet jest naprawdę długa. Poniżej przegląd najciekawszych gier dydaktycznych dla dzieci do wykorzystania w domu, przedszkolu lub klubie malucha.

W pierwsze gry dydaktyczne mogą grać już przedszkolaki. Dwu- i trzylatki są w stanie przyswoić proste zasady i w towarzystwie rodziców bawić się oraz uczyć. Gry tworzone z myślą o nich są nie tylko przejrzyste, ale też atrakcyjne w formie. Ich celem jest przykucie i utrzymanie uwagi małego dziecka na dłużej, a także nauka „przy okazji”.

Gry logopedyczne

Nauka mówienia to trudna sztuka: przyswajanie pojedynczych słów, łączenie ich w zdania, odmiana, dykcja. Człowiek przez wiele lat uczy się poprawnej polszczyzny, a dla wielu pozostaje ona wyzwaniem nawet przez całe życie. Aby ułatwić dziecku komunikację, warto wykorzystać gry dydaktyczne z Eduksiegarnia.pl, które proponują wiele zabaw logopedycznych. Do najpopularniejszych należą:

  • robienie min – zadaniem uczestników zabawy jest próba odwzorowania wyrazu twarzy osoby z obrazka. To doskonałe ćwiczenie aparatu artykulacyjnego, a przy tym spora dawka śmiechu,
  • układanie historyjek – wykorzystywanie kart pomaga budować dłuższe wypowiedzi oraz ciągi przyczynowo-skutkowe. Daje wiele możliwości zabawy poprzez zadawanie pytań, zapamiętywanie i powtarzanie opowieści, tworzenie własnych zakończeń,
  • gra planszowa – każde pole to wyzwanie, rzuć kostką i wykonaj zadanie logopedyczne. Powtarzanie, wylabowanie, dmuchanie oraz wiele innych ćwiczeń, które wykonają nawet najmłodsi gracze.

Gry pamięciowe

W przeciwieństwie do wielu gier elektronicznych, te pamięciowe w tradycyjnej formie wymagają dużego zaangażowania i skupienia uwagi. Są polecane zwłaszcza maluchom, które mają problem z koncentracją i zapamiętywaniem. Ćwiczenia mózgu poprzez skojarzenia, historyjki czy układanki są przyjemne, a zarazem bardzo wartościowe.

Gry logiczne

Idealne do trenowania mózgu i nauki logicznego myślenia. Gry z tej kategorii mają same zalety, a polecane są dzieciom i dorosłym. Część z nich to zupełnie nowe pomysły na spędzanie wolnego czasu, niektóre natomiast znane są od lat. Układanie witrażyków, pokonywanie labiryntów, zadania matematyczne i łamigłówki są wyzwaniem, z którymi mogą mierzyć się już kilkulatki.

Gry zręcznościowe

Nie tylko trenują sprawność fizyczną czy umiejętności manualne, ale także wpływają na doskonalenie percepcji wzrokowo-ruchowej i ogólny rozwój dziecka. Gry zręcznościowe łączą zatem szeroko pojętą naukę z doskonałą zabawą dla całej rodziny. Nawlekanki, patyczki, mozaiki, układanki przestrzenne, piasek kinetyczny, szablonu— wiele możliwości nawet dla maluchów od 3. roku życia.

Gry dydaktyczne przynoszą wiele korzyści dzieciom w edukacji wczesnoszkolnej, zarówno w domu, jak również w placówkach. To sprawia, że są popularnym narzędziem w procesie nauczania poprzez zabawę. Pomagają nadrobić braki rozwojowe, motywują, wychowują i kształtują postawy społeczne. Są doskonałe także dla dzieci z ograniczeniami i zdiagnozowanymi zaburzeniami, np. autyzmem czy zespołem Aspergera.

Niezwykle ciekawym pomysłem są także kompaktowe gry podróżne, które zabierzesz do auta czy pociągu. Droga przestanie się dłużyć, kiedy spożytkujesz ją na zabawę z maluchem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here