Hybrydy – dobre po mieście i w dłuższych trasach

Samochody hybrydowe głównie kojarzone są z jazdą po mieście. Słusznie, ponieważ do tego celu zostały głównie stworzone. W jeździe w miejskiej dżungli są najbardziej wydajne, ponieważ to wtedy można wycisnąć jak najwięcej z silnika elektrycznego. Często pojawia się jednak dodatkowy problem z długimi dystansami – czy rzeczywiście można dojechać hybrydą na wakacje z Warszawy do Łeby?

Ile można przejechać na silniku hybrydowym?

Standardowe silniki hybrydowe montowane w samochodach tego rodzaju, przykładowo w najpopularniejszych Toyotach Prius, pozwalają na przejechanie tylko na energii elektrycznej, bagatela, 2 kilometrów. Oczywiście po przebyciu tej trasy auto przełącza się na silnik spalinowy, który, współpracując z elektrycznym, dostarcza mu energii poprzez prądnicę. Baterie ładują się podczas jazdy i hamowania, a przy tym energia elektryczna jest niezbędna do wystartowania samochodu, który nie ma tradycyjnego rozrusznika.

Dostępne są także udoskonalone wersje hybryd, na przykład Toyota Prius Plug-In. Oprócz tego, że umożliwia ona przejechanie dłuższego dystansu tylko na silniku elektrycznym – około 15-25 kilometrów zależnie od stylu jazdy kierowcy, to dodatkowo także ma opcję ładowania prosto z gniazdka!

W przypadku standardowych samochodów elektrycznych ładownie nie jest możliwe, na przykład w garażu czy w firmie. W tych modelach jest jednak jak najbardziej dostępne. Dodatkowo ciągle trwają prace nad jeszcze wygodniejszym ładowaniem samochodów hybrydowych, w tym z wykorzystaniem technologii ładowania indukcyjnego, do której nie są potrzebne kable.

Ile spala samochód hybrydowy?

Spalanie w hybrydach jest mocno zależne od stylu jazdy kierowcy, dlatego nawet w jeździe w mieście można zapłacić prawie tyle samo co za auto ze standardowym napędem.

Producenci reklamują się spalaniem na poziomie 3-4 litrów benzyny na 100 kilometrów, a w przypadku wspomnianego Priusa Plug-In, nawet na poziomie 2,5 litra na 100 kilometrów.

To niewiele, ale do osiągnięcia tak niskich poziomów trzeba umieć jeździć hybrydą, która nie lubi zbyt zrywnych startów i zatrzymań, „szarpanej” i za szybkiej (powyżej 50 kilometrów na godzinę) jazdy, która wymusza włączanie silnika elektrycznego. Ile kosztuje prąd do hybrydy? Średni koszt jednego ładowania wynosi od 1,5 do 2 złotych.

Hybrydy to głównie auta miejskie

Czują się świetnie przy umiarkowanej jeździe bez nadmiernych zrywów, ponieważ wtedy mogą w pełni wykorzystać silnik elektryczny. Także dobrze sprawdzają się w jeździe na dłuższe dystanse, gdy przełączają się na silnik spalinowy. Warto jednak pamiętać o regularnym doładowywaniu auta, żeby obniżać koszty jazdy.

// Artykuł sponsorowany Toyota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *