zarejestruj się na forum

Szukaj w serwisie:

nasze forum

Kanał RSS
Valid RSSFotografujesz?


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl

drukuj

Angina paciorkowcowa

Jest ostrą bakteryjną chorobą zakaźną. Wywoływana jest najczęściej przez paciorkowce z grupy A. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, a infekcja przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania trwa 2-3 dni.

Do objawów tej choroby zaliczamy niekiedy poprzedzoną dreszczami wysoką gorączkę 39 - 40 °C, bóle głowy, bóle gardła nasilające się przy przełykaniu. Śluzówki łuków podniebiennych i gardła są silnie zaczerwienione. Migdałki podniebienne są powiększone, rozpulchnione, zaczerwienione, pokryte kremowo - żółtym nalotem, który łatwo daje się usunąć. Powiększeniu ulegają również węzły chłonne żuchwowe i podżuchwowe, które stają się przy tym żywobolesne. Rzadko, gdy stan zapalny w obrębie gardła rozszerza się głębiej, dochodzi do powstania ropnia okołomigdałkowego, który wymaga leczenia chirurgicznego. Do innych powikłań anginy należą: zapalenie zatok, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, wsierdzia oraz gorączka reumatyczna i zapalenie nerek.

Leczona niepowikłana angina ustępuje w ciągu kilku dni. Leczenie jest przyczynowe. Stosuje się antybiotykoterapię, środki obniżające gorączkę oraz dietę bogatą w płyny.

Inne osoby przeczytały też:

<< wróć

co nowego na forum?

idź do forum


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl
Prowadzisz firmę?
Poznańskie Biuro Rachunkowe dla Twojego Biznesu:
SAS TAX Polska - Biuro Rachunkowe z Poznania

Najnowsze publikacje:Twój serwis rodzinny, miejsce spotkań oraz wiedzy. Portal erodzina.com nie udziela porad medycznych i diagnostycznych.
Copyright © 2004-2012 , All rights reserved. iTaxo Grupa Kapitałowa