zarejestruj się na forum

Szukaj w serwisie:

nasze forum

Kanał RSS
Valid RSSFotografujesz?


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl

drukuj

Nadmiar tłuszczu wpływa na rozwój nowotworów

Uczeni na całym świecie poszukują czynników, które przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na nowotwory złośliwe. Dynamika zachorowań na nie jest zatrważająca. Jak się okazuje, bardzo ważnym czynnikiem zagrożenia chorobą nowotworową jest nieprawidłowe żywienie. Stanowi ono przyczynę ok. 35 proc. przypadków nowotworów, a w raku jelita grubego i żołądka - nawet połowy przypadków.

 

"Przewiduje się, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe do roku 2020 wzrośnie dwukrotnie w krajach rozwijających się, a w państwach wysoko rozwiniętych gospodarczo - aż o 40 procent" - podkreśla doc. Irena Celejowa z Warszawskiej Szkoły Zdrowia (WSZ).

ZA MAŁO WARZYW I OWOCÓW
Z rozwojem niektórych nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita (okrężnicy i odbytnicy) wiąże się obfitość spożywanych tłuszczów. "Stwierdzono, że nadmiar tłuszczu w żywieniu jest też czynnikiem ryzyka w raku piersi i innych nowotworach" - mówi doc. Celejowa.

"Wśród wielu grzechów, jakie popełniamy w żywieniu, na czoło wybija się nadmiar tłuszczów, a tłuszczów pochodzenia zwierzęcego w szczególności. To problem ważny zwłaszcza wobec tego, że modna jest wśród rosnącej liczby osób tzw. dieta optymalna, ociekająca tłuszczem" - zaznacza.

"Czynnikami zapobiegawczymi jest duża ilość warzyw i owoców w pożywieniu, bogatych w antyoksydanty, które +wymiatają+ z naszego organizmu wolne rodniki, torujące drogę rozwoju nowotworom złośliwym" - dodaje.

WYKŁAD: TŁUSZCZE W ŻYWIENIU, A NOWOTWORY
11 stycznia 2005 Warszawska Szkoła Zdrowia zaprasza na wykład zatytułowany "Tłuszcze w żywieniu a nowotwory", który wygłosi kierownik Kliniki Gastrologii Akademii Medycznej, prof. Jan Dzieniszewski.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch


<< wróć

co nowego na forum?

idź do forum


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl
Prowadzisz firmę?
Poznańskie Biuro Rachunkowe dla Twojego Biznesu:
SAS TAX Polska - Biuro Rachunkowe z Poznania

Najnowsze publikacje:Twój serwis rodzinny, miejsce spotkań oraz wiedzy. Portal erodzina.com nie udziela porad medycznych i diagnostycznych.
Copyright © 2004-2012 , All rights reserved. iTaxo Grupa Kapitałowa