zarejestruj się na forum

Szukaj w serwisie:

nasze forum

Kanał RSS
Valid RSSFotografujesz?


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl

drukuj

Diabetologia - Kiedy stopy i nogi bolą i pieką

Niektóre osoby skarżą się na pieczenie i uczucie gorąca, które często nasila się w nocy tak mocno, że potrafi obudzić. Czasami towarzyszy tym objawom osłabienie odczuwania bólu, uczucie "chodzenia mrówek”, osłabienie czucia. U osób chorych na cukrzycę myślimy wtedy o polineuropatii cukrzycowej.

Co w takim momencie robić? Najważniejsza jest konsultacja u lekarza leczącego, który powinien sprawdzić poziom glukozy we krwi i skuteczność leczenia cukrzycy przez ostatnie tygodnie. W przypadku stwierdzenia hyperglikemii konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie właściwego i skutecznego leczenia. Dodatkowo należy potwierdzić badaniem neurologicznym, czy objawy pieczenia i parestezji występują obiektywnie. Badanie to jest proste, niebolesne. Wykonują je lekarze diabetolodzy i naturalnie neurolodzy. Należy pamiętać, że pierwszym objawem polineuropatii cukrzycowej jest często sucha, swędząca skóra. Właściwa pielęgnacja kremami przeznaczonymi do stóp zabezpiecza skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybicą, nawilża i przywraca właściwą funkcję bariery naskórkowej.

Nie zawsze wyżej wymienione objawy są polineuropatią cukrzycową. Cukrzyca jest często chorobą ludzi starszych i współistnieje z przewlekłą niewydolnością żylną. Wskazane jest dlatego skonsultowanie stanu nóg z lekarzem flebologiem. Badanie jest proste i nieinwazyjne, pozwala na określenie stanu naszych żył. W przypadku stwierdzenia niewydolności żylnej nieraz wystarczy zastosowanie pończoch uciskowych i objawy w znacznej mierze ustępują. Czasami konieczna jest operacja usunięcia żylaków, której też nie należy się obawiać.

Jeżeli okaże się, że dolegliwości związane są z polineuropatią cukrzycową, powinniśmy razem z lekarzem leczącym doprowadzić do osiągnięcia normoglikemii. W celu zahamowania procesu lekarz zaleci nam środki farmakologiczne. Należy codziennie wykonywać ćwiczenia wzmacniające kończyny dolne i wspomagające ich ukrwienie. Nie należy zapominać o ruchu: spacerach i ćwiczeniach na powietrzu. Za wszelką cenę powinniśmy pozostać mobilni.

Pamiętajmy o codziennym oglądaniu stóp, jeżeli tylko możemy, to korzystajmy z oferty gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Codziennie stosujmy odpowiednio dobrane kremy do stóp, aby skóra pozostała jędrna i elastyczna.

dr Mirosława Gałęcka, koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".

Źródło: Zdrowe Nogi nr 8


<< wróć

co nowego na forum?

idź do forum


Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl
Prowadzisz firmę?
Poznańskie Biuro Rachunkowe dla Twojego Biznesu:
SAS TAX Polska - Biuro Rachunkowe z Poznania

Najnowsze publikacje:Twój serwis rodzinny, miejsce spotkań oraz wiedzy. Portal erodzina.com nie udziela porad medycznych i diagnostycznych.
Copyright © 2004-2012 , All rights reserved. iTaxo Grupa Kapitałowa